چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۰
معاون وزیر صمت خبر داد
3 گواهی کشف در سیستان و بلوچستان صادر خواهد شد
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران از صدور 3 گواهی کشف در سیستان و بلوچستان در آینده ای نزدیک خبر داد.
به گزارش عصرهامون، شهیدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران در جریان دیدار امشب خود با استاندار سیستان و بلوچستان که در محل دفتر استاندار صورت گرفت، گفت: بیش از 200 میلیارد تومان جهت فعالیت های اکتشافی در استان از طرف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور هزینه شده و امیدواریم بتوانیم به هدف عالی دولت در زمینه کشف ذخایر زیر زمینی و معادن دست پیدا کنیم.

وی افزود: عملیات ژئوفیزیک هوایی شمال استان به میزان 41 هزار کیلومتر مربع و یا 141 هزار کیلومتر خطی با دقت برداشت های قوی در دست اجراست و نقش مهمی را در اکتشاف ذخایر پنهان تا عمق 600 متری دارد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به موضوع زمین شناسی در سیستان و بلوچستان توجه خاص دارد به طوریکه از 15 هزار متر حفاری صورت پذیرفته در سال گذشته بیش از 5 هزار متر آن در استان سیستان و بلوچستان صورت پذیرفته و به زودی این عملیات ها منجر به صدور 3 گواهی کشف خواهد شد.

شهیدی به موضوع مخاطرات زمین شناختی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به عبور گسل نهبندان با روند شمالی، جنوبی در استان، این سازمان بزودی مطالعات دیرینه لرزه شناسی خود را بر روی گسل انجام خواهد داد. از جمله دیگر فعالیت های ما در آینده با توجه به مصوبه کارگروه گرد و غبار در سال 98 تعیین منشأ گرد و غبار در استان است و کارشناسان در حال حاضر مشغول به نمونه برداری از محیط های مناسب ریز گرد در استان هستند.

وی ادامه داد: سواحل مکران با داشتن پدیده های زمین شناسی بسیار زیبا از جمله وجود گل فشان، ساحل های سنگی مرتفع، بدلندهایی که اصطلاحا کوه های مریخی نامیده می شوند همراه با طبیعتی زیبا و با آب و هوایی مناسب در هر چهار فصل می تواند به عنوان یک ژئو پارک و با معرفی درست قطب گردشگری ایران و منطقه باشد.

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت به موضوع نقشه های زمین شناسی استان اشاره کرد و افزود: سالانه در کل کشور 50 نقشه زمین شناسی تهیه و چاپ می گردد که در سال گذشته 6 نقشه یک بیست و پنج هزارم آتشفشان تفتان تهیه و چاپ شده و در 4 نقشه یک بیست و پنج هزارم شهر زاهدان نیز تحویل گردیده است.

احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه توسعه بخش معدن نقش تاثیر گذاری در تولید ملی دارد و انجام اکتشافات معدنی در استان و کشور امید آفرین است و باید پس از اکتشاف، فرآوری و تولید محصولات صورت پذیر، زیرا عزت آفرینی کشور به تولید است گفت: توجه به استان سیستان و بلوچستان طی سالهای گذشته بویژه در بخش معدن و اکتشافات معدنی بیشتر شده و انتظار می رود شتاب بیشتری نیز بگیرد و این شتاب بدون توقف ادامه دار خواهد بود و باید در این زمینه از پتانسیلهای شرکتهای دولتی توسعه ای و بخش خصوصی استفاده بهینه صورت پذیرد.

وی ادامه داد: هر دستگاه دولتی و به ویژه دانشگاه های استان هر آنچه امکانات به خصوص در زمینه آزمایشگاه و دانش فنی در زمینه زمین شناسی و اکتشافات معدنی دارند بر اساس سند همکاری و تفاهمنامه با چهارچوب قانونی در اختیار زمین شناسی استان قرار دهند تا ضمن استفاده بهینه از تجهیزات از توان متخصصین زمین شناسی کشور، منجر به تربیت نیروهای متخصص جوان دانشگاهی و اشتغال نیز باشد.

وی تصریح کرد: براساس نشستی که با معاونین وزیر صنعت،معدن و تجارت در این وزارتخانه برگزار شد مقر گردید که تا آذر ماه امسال مطالعات قطعی در محدوده طلای بزمان انجام و پس از انجام مطالعات تکمیلی این معدن واگذار شود.

گفتنی است، در این دیدار موضوعات مختلف از جمله تکمیل نقشه های یک صد هزارم تا پایان سال 99، تسریع در عملیات اکتشافی  محدوده های اکتشافی بزمان و نخیله ،آغاز عملیات ساخت و تکمیل ساختمان اداری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان، تجهیز آزمایشگاه آنالیز مواد معدنی استان با توجه اهمیت انجام مطالعات تحقیقی و پژوهشی، و آغاز عملیات ژئوفیزیک هوایی در سیستان و بلوچستان به میزان 196 هزار کیلومتر خطی، در غالب تفاهم نامه ای میان استانداری سیستان و بلوچستان، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران و سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان مبادله شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۹۲۵


ارسال