دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ,14 October 2019
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۷
بزمجه سرگردان به خانه بازگشت
زنده گیری و رها سازی گونه بزمجه در زاهدان
 
فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست گفت: یک گونه بزمجه واقع در منزل مسکونی در حاشیه شهر زاهدان زنده گیری و رها سازی شد.
حمید ریگی در گفتگو با عصرهامون، در این خصوص گفت: طی تماس تلفنی یکی از اهالی حاشیه نشین زاهدان و اعلام گزارشی مبنی بر ورود گونه بزمجه به منزل مسکونی وی، با آتش نشانی زاهدان، این بزمجه با استفاده از تجهیزات و لوازم مورد نیاز به وسیله نیروهای آتش نشانی زنده گیری و تحویل نیروهای محیط زیست شد.

وی در ادامه افزود: به دلیل همجوار بودن برخی منازل مسکونی با اراضی کشاورزی و بیابانی برخی از گونه های حیات وحش وارد محیط های مسکونی شده که لازم است همشهریان با حفظ آرامش موضوع را به اداره محیط زیست و ایستگاه های محیط بانی اطلاع و از هرگونه آسیب رسانی به گونه خودداری کنند.

ریگی به شهروندان توصیه كرد در صورت مواجه شدن با حیوانات وحشی بدون نزدیك شدن، تحریك و اذیت آنها، موضوع را به آتش نشانی و یا محیط زیست اطلاع دهند.

بزمجه در نواحی بیابانی و نیمه بیابانی، زمین‌های ماسه‌ای با سطوح ناهموار، خاک‌های رسی، در دامنه کوه‌ها، تپه‌ها و دشت‌ها با پوشش گیاهی استپی شامل بوته‌ها، درخت‌ها و نیز اطراف زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها زندگی میکند و از پستانداران کوچک، خزندگان، پرندگان، تخم پرندگان و خزندگان، عقربها، حشرات بزرگ، و وزغها تغذیه می کند.

بزمجه مذکور پس از اطمینان از سلامت در زیستگاهش رها سازی شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۰۳۸


ارسال
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ ۲۳:۲۷
اقا دست شما درد نکنه هم خبر خوب و هم کار شایسته ایی