دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ,14 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
سازمان فضایی ایران منتشر کرد؛
برآورد دمای زمین با تصاویر ماهواره ای/ بالاترین سطح گرما در «لوت»
 
سازمان فضایی ایران با برآورد دمای سطح زمین از طریق استفاده از تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور، اعلام کرد: نقاطی از بیابان لوت، بالاترین سطوح گرمایی کشور را دارند.
به گزارش عصر هامون به نقل از  خبرنگار مهر، سازمان فضایی ایران با پردازش و استفاده از داده‌های ماهواره‌ای در اردیبهشت ماه امسال، دمای سطوح زمین را اندازه گیری کرد.
برمبنای اطلاعات دریافتی از تصاویر ماهواره‌ای، بالاترین دمای ثبت شده در کره زمین، ۷۰.۳ درجه سانتیگراد در سال ۲۰۰۳ میلادی در منطقه ریگ یلان در شرق لوت است. این دما هرگز در لوت تکرار نشد اما بعد از این سال منطقه ریگ یلان تا سال ۲۰۰۹ بالاترین دمای هر سال زمین را به خود اختصاص داد.
هرچند این منطقه بیابانی جهت ثبت و انداره گیری دما فاقد ایستگاه هواشناسی است اما سازمان فضایی ایران با تکیه بر فناوری سنجش از دور به عنوان ابزاری مقرون به صرفه و تنها روش برآورد دمای سطح زمین در سطوح وسیع و گسترده، با پردازش و استفاده از داده‌های ماهواره‌ای از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ مبادرت به اندازه گیری دمای سطوح زمین (land surface temperature) کرده است.
این فعالیت می‌تواند برآوردی از سنجش میزان حرارت ساطع شده از کل ایران به خصوص مناطق بیابانی باشد.

نقشه‌های دمای سطح زمین نشان می‌دهد که عمدتاً و به طور پیوسته نقاطی از بیابان لوت، بالاترین سطوح گرمایی کشور را دارند؛ به طوری که بیشترین مقادیر دمایی یعنی تقریباً ۶۴ درجه سانتی گراد مربوط به نواحی بیابانی لوت است.
این مناطق بیشتر در توده‌های ماسه بادی ریگ یلان در شرق لوت واقع شده‌اند که به دلیل جنس و رنگ مواد بستر که تماماً ماسه بادی کرم رنگ هستند، موجب شده‌اند که بیشترین حرارت آفتاب را جذب و در پی آن بالاترین دمای سطح زمین را از خود دفع کنند.
 

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۰۵۳


ارسال