دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ,14 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۷
شیله درد دل آماده کاشت برای برخی سودجویان و منفعت طلبان
 
معمای تخریب دایک درد دل که مدتی پیش تیتر یک برخی رسانه ها شده بود و محیط زیست متهم این تخریب ها بود، حل شد.
وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفتگو با عصرهامون گفت: مدتی پیش در اوج ورود آب به منطقه هامون با خبر تخریب دایک شیله درد دل روبرو شدیم که بسیاری افراد سود جو مغرضانه محیط زیست را متهم به کم کاری و تخریب دایک مذکور کردند در حالی که در همان زمان محیط زیست اعلام نمود برگشت آب به سمت افغانستان از این دایک امری محال و تنها زاده تخیل عده ای خاص می باشد و ایشان با اهداف و مقاصد شخصی اقدام به این اعمال و به تبع آن شایعه پراکنی ها کرده اند.
که در همین راستا محیط زیست استان بارها و بارها از رسانه های مختلف اقدام به روشنگری کرد.
پورمردان ادامه داد: اینک با عنایت به اینکه هنوز شاهد ورود آب به منطقه هستیم، با بسته شدن عمدی و مشکوک ورودی آّب به منطقه شیله درد دل  و خشک شدن این محدوده، زمینه را برای کاشت و جالیزکاری و وصول به منافع شخصی خود آماده نموده اند. امری که از مدتها پیش محیط زیست نسبت به آن حساسیت نشان داده و اعلام داشته بود که تخریب دایک کار عده ای سودجو و منفعت طلب است و تخریب بر اثر فشار آب در محدوده ی مذکور امری کاملاً محال و دور از منطق بود. تذکراتی که صرفاً دیدگاه کارشناسی داشت و با رویکرد حفظ حقوق سلامت کلیه مردم سیستان در شهرها و روستاهای شمال استان بود و نه دیدگاه مغرضانه یا منفعت طلبانه و منطقه ای.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در خصوص اینکه این بند خاکی چرا اینگونه سر و صدا ایجاد نموده است؟ در توضیحاتی برای کلیه اقشار مردم اظهار داشت:
در ادوار گذشته هر ساله در بستر تالاب جالیزکاری انجام می شد. به این معنی که حق آبه تالاب هامون به میزان 60 میلیون متر مکعب هم اگر تامین می گردیده، صرف کشت جالیز در همین منطقه به منظور تامین و مباحث اقتصادی مردم منطقه ( و نه  تمامی حاشیه نشینان) می شده است.
نکته جالب مسئله ایجاد برخی دعواهای شدید بین بهره برداران از بستر تالاب و طرح شکایت بین کشاورزان در مراجع قضایی بود که گاهاً اتفاق می افتاد. دعوا برسر زمینی که بستر تالاب است ومتعلق به همه مردم، امروز به دلیل فرسایش بادی و کشت مداوم و غیر اصولی حال و روز خوشی ندارد.
امسال نیز شاهد تکرار همان روند قبل هستیم. بدین صورت که ابتدا آبگیری منطقه درد دل را شاهد بودیم بعد بازگشایی عمدی شیله درددل جهت تخلیه آب و دیشب نیز مسدود کردن ورودی آب به شیله مذکور، با رویکرد جلوگیری از ورود آب به منطقه مذکور با نیت آماده سازی زمینی وسیع برای کشت.
به عبارت ساده این مسئله اینگونه است که منطقه ای از تالاب که تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است را با انجام برخی بازیهای منطقه ای و فرافکنی های متعدد، آبگیری و تخلیه نموده تا به صورت کاملا رایگان و بدون صرف هیچ هزینه ای، فضایی مطلوب برای کاشت و بهره برداری و فروش جالیز مهیا گردد.
حال سؤال این است:
آیا در شرایطی که آب قابل قبولی به تالاب تزریق گردیده است وهنوز بیش از 60 درصد تالاب خشکیده، لزومی برای جالیز کاری در تالاب وجود دارد؟
آیا اصولا رویکرد همه ی مسئولین و حتی مردم و ذینفعان منطقه نباید در حفظ بستر تالاب باشد و نه تخریب ناشی از کشت، ایجاد راه دسترسی و نابودی بستر؟
آیا دیدگاه بهره برداری صرف از تالاب، بدون در نظر گرفتن شرایط بحرانی آن منجر به نابودی پوشش گیاهی بستر و افزایش گرد و غبار نمی گردد؟
چرا دلسوزان بزرگواری که در روزهای باز شدن شیله درد دل به شدت نگران محیط زیست منطقه بودند و بارها مصاحبه می کردند اکنون نگران بسته شدن ورودی آب به این شیله و خشک شدن بستر نیستند؟
پاسخ این سؤالات برکسی پوشیده نیست.
رهایی از وضعیت گرد و غبار و بازگشت به شرایط نرمال با توجه به آبگیری تالاب تنها با همدلی مردم و دستگاههای ذیربط میسر است. همدلی از نوعی که منافع شخصی جای خود رابه منافع عمومی داده باشد.
پورمردان در پایان خاطر نشان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان این اطمینان را به کلیه  هم استانی ها می دهد که با کمک دلسوزان، دانشگاهیان، رسانه ها، ذینفعان مظلوم و دستگاههای اجرایی نظارتی با تمام قوا از حق مردم منطقه و استان دفاع نموده و اجازه بهره برداری عده ای از افراد را که منجر به نابودی اکوسیستم تالاب و هوای پاک منطقه می گردد نخواهد داد. بهره برداری ذینفعان صرفأ در چارچوب قوانین مدیریت جامع تالاب که انجام و به کلیه دستگاهها و مسئولین استانی و شهرستانی ابلاغ شده است، امری شدنی و قابل وصول است.
به امید اینکه بتوانیم نهایت بهره برداری را از آب ورودی امسال برای کنترل معضل بزرگ گرد و غبار و احیاء پوششهای گیاهی غنی در کل تالاب هامون داشته باشیم.
شایان ذکر است اداره کل حفاظت محیط زیست به عنوان ضابط خاص دادگستری و متولی حفاظت از تالاب هامون موضوع را از طریق مراجع قضایی استان و شهرستان پیگیری خواهد نمود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۰۶۲


ارسال