يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ,20 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۴
ارسال ۶۰ میلیون نفر پیامک هشدار در سیل اخیر
 
وزیر ارتباطات گفت: مجموعاً ۶۰میلیون نفر هشدار توسط سیستم اعلام هشدار ارسال شد؛ در حوادث اخیر اگر میزان تلفات کم بود دلیلش مکانیزم‌های اعلام هشداری بود که عملکرد مطلوبی داشت.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم، آذری‌جهرمی صبح امروز در نشست توسعه ارتباطات و فناوری‌های نوین در حوزه امداد و نجات و خدمات داوطلبانه که با حضور رییس جمعیت هلال احمر برگزار شد، اظهار کرد: بحران و حوادث طبیعی جزو شرایطی است که باید با آنها زندگی کنیم؛ هر زمانی ممکن است حادثه‌ای رخ دهد، آنچه مهم است نحوه مدیریت این حوادث برای کاهش تلفات و خسارات است.
جهرمی افزود: باید حوادث را بررسی کنیم و ببینیم که آیا سرعت امدادرسانی در حوادث بهبود یافته یا خیر. نکته‌ای که مهم است نیاز به یک سیستم اعلام هشدار بود که این سیستم در حوادث اخیر توانست کمک شایانی کند، این سیستم در هشدار سیل تهران با ارسال پیامک توانست اطلاع‌رسانی خوبی داشته باشد.
جهرمی با اشاره به آمار اطلاع‌رسانی‌ها گفت: مجموعاً 60میلیون نفر هشدار توسط سیستم اعلام هشدار ارسال شد؛ در حوادث اخیر اگر میزان تلفات کم بود دلیلش مکانیزم‌های اعلام هشداری بود که عملکرد مطلوبی داشت.
وزیر ارتباطات گفت: زیرساخت‌های ارتباطی در حوادث اخیر از دسترس خارج شد و تمام کانال‌ها و تجهیزات از بین رفت، حتی شبکه برق از دسترس رفت؛ شب‌های اول حوادث پل دختر شب‌های سختی بود که هیچ راه ارتباطی با مردم و مسئولین نبود که بالاخره توانستیم با ایجاد شبکه رومینگ اولین ارتباط را در ساعت یک بامداد برقرار کنیم. از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی توانستیم با افراد حادثه‌دیده در پل دختر ارتباط برقرار کنیم.
جهرمی ادامه داد: اتفاقی که پس از حوادث اخیر رخ داد این بود که متوجه شدیم جمعیت هلال احمر به‌عنوان سازمان امدادرسان از زیرساخت ارتباطی خوبی برقرار نیست و شبکه‌هایی که امروز رونمایی شد حاصل فعالیت‌هایی بوده که تاکنون انجام شده است؛ در این راستا توانسته‌ایم ارتباط 430 پایگاه امدادی را روی شبکه ملی اطلاعات برقرار کنیم و از سویی دیگر زیرساخت ارتباطی در 17 استان ازانالوگ به دیجیتال تغییر یافته است. کسی که در حال امدادرسانی است باید بتواند راه‌های ارتباطی مناسبی داشته باشد.
وزیر ارتباطات گفت: کد *112# سامانه‌ای است که وقتی شماره‌گیری می‌شود موقعیت حدودی حادثه‌دیده را به جمعیت هلال احمر اعلام می‌کند تا امدادرسانی انجام شود؛ علاوه بر این جمع‌آوری کمک‌های مردمی نیز از طریق این سامانه انجام می‌شود. ساعات اولیه وقوع بحران ساعات طلایی است؛ امروز وزارت ارتباطات با کمک اوپراتورها توانسته خودروهایی را برای برقراری ارتباط به مناطق برساند؛ اما این خودروها در حوادث اخیر کارایی نداشتند، به همین جهت پروژه بالن‌ها را کلید زدیم؛ علاوه بر این پروژه دکل‌های بادی را در دستور کار داریم تا بتوانیم زمان برقراری ارتباط در مناطق حادثه‌دیده را به حداقل زمان ممکن برسانیم.
جهرمی ادامه داد: با کمک جمعیت هلال احمر می‌خواهیم سه مانور داشته باشیم تا پایان سال بتوانیم برای برقراری ارتباط در ساعات اولیه حوادث به یک پروتکل استاندارد دست پیدا کنیم.
گفتنی است در این نشست از سامانه‌های ستاره 112 مربع، شبکه نورنتا(شبکه ارتباطی زیر ساخت اختصاصی جمعیت هلال احمر)، شبکه رادیویی VHF و دیجیتال DMR رونمایی شد.
بیشتر بخوانید
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۰۹۶


ارسال