شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ,19 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۰
حاشیه نشینی پدیده ای ناشی از نوگرایی و مدرن شدن شهرهاست
 
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از حاشیه نشینی به عنوان پدیده ای ناشی از نوگرایی و مدرن شدن شهرها یاد کرد و گفت: در تهیه طرح تفضیلی مناطق حاشیه زاهدان همواره تلاش بر این بود تا پس انطباق آن با موقعیت موجود، کمترین تخریب را داشته باشیم.
به گزارش عصرهامون، نشست باز آفرینی پایدار شهری شهرستان زاهدان، امشب دوشنبه 29 خرداد با حضور مسئولین شهری، مدیران استانی، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و مراکز تسهیل گری و شماری از ساکنان مناطق حاشیه شهر در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
 

در این نشست، جواد حق شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از حاشیه نشینی به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات تهدید کننده شهرها یاد کرد و گفت: حاشیه نشینی پدیده ای ناشی از نوگرایی و مدرن شدن شهرهاست و مسائل اقلیمی، بیکاری و کوچ جمعیتی به سمت شهرهای بزرگی همچون زاهدان، سبب رشد فزاینده این معضل شده است.

حق شناس با تاکید بر لزوم برنامه ریزی بر مبنای کار کارشناسی و با در نظر گرفتن مشارکت مردم از وجود عزم ملی و استانی برای برطرف کردن مشکلات حاشیه ای شهر زاهدان خبر داد و تصریح کرد: تردیدی نیست که حضور و همراهی مردم و همکاری و هم افزایی علما، معتمدین و مسئولان در پیشبرد طرح، نتایج بسیار مطلوبی را برای جمعیت 300 هزار نفری ساکن در حاشیه شهر مرکز استان خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: اصل و مبنای کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همواره بر این بوده تا در مسائل و اموری که مردم توان انجام آن را دارند ورود نکند و آن را به خود مردم واگذار کند؛ همراهی مردم کاری سخت اما شیرین است که در صورت ایجاد آن توان و سرعت انجام کارها چند برابر می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در تهیه طرح تفضیلی همواره تلاش بر این بود تا پس انطباق آن با موقعیت موجود، کمترین تخریب را داشته باشیم اذعان کرد: شروع برنامه براساس فاز بندی های مختلف صورت خواهد گرفت. تلاش برای رفع مشکلات زیر بنایی، اعطای کمک های بلا عوض و تسهیلات بانکی بخشی از اقدامات و برنامه هایی است که از جانب دولت برای رفع مشکلات مناطق حاشیه ای شهر زاهدان در نظر گرفته شده است.

نقش موثر و کلیدی مردم در رفع معضل حاشیه نشینی
ابوذرمهدی نخعی، فرماندار شهرستان زاهدان نیز در این نشست با بیان اینکه حاشیه نشینی در زاهدان از مشکلاتی دانست که همواره تلاش هایی برای برطرف کردن آن صورت گرفته و خوشبختانه نتایج خوبی در این خصوص بدست آمده گفت: نگاه به معضل حاشیه نشینی در این شهر به دلیل وجود مشکلات عدیده و کمبودهای اساسی باید به مثل نگاه به یک منطقه زلزله زده باشد.

وی با تاکید بر نقش موثر و کلیدی مردم در مدیریت و برطرف کردن این مشکل افزود: پیشرفت و موفقیت در این خصوص بدون پشتوانه و همراهی مردم امکان پذیر نیست.

نخعی از طرح برنامه های مناسب برای برطرف کردن مشکلات مناطق حاشیه ای شهر زاهدان خبر داد و تصریح کرد: این برنامه ها در نوع خود بی نظیر است و در صورت تحقق می تواند الگویی موفق برای پیاده سازی در سایر مناطق کشور شود.

رشد فزاینده حاشیه نشینی در زاهدان 
علیم یار محمدی، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود 300 نفر در مناطق حاشیه این شهر گفت: متاسفانه پدیده حاشیه نشینی در زاهدان با سرعتی فزاینده رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه برنامه های خوبی برای مناطق حاشیه ای شهر زاهدان در نظر گرفته شده است که به زودی اجرایی می شود اظهار کرد: دولت نگاه ویژه ای برای برطرف کردن این معضل در شهر زاهدان دارد و در مجلس نیز کمیسیون های بسیاری در این خصوص تشکیل شده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۱۲۵


ارسال