در ایستگاه تحقیقات کشاورزی انجام شد؛

برداشت نخستین محصول آناناس کشور در چابهار

28 خرداد 1398 ساعت 18:30

نخستین برداشت محصول آناناس کشور در چابهار با حضور معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی، رئیس سازمان شیلات ایران و استاندار سیستان و بلوچستان در چابهار آغاز شد.


به گزارش عصرهامون، به نقل از چهاربهاران، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان ظهر امروز در حاشیه سفر معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی در بین خبرنگاران، از برداشت اولین میوه آناناس کشور در ایستگاه تحقیقات کشاورزی چابهار خبر داد و گفت: ۸۰۰ اصله نهال در ایستگاه تحقیقاتی شهر چابهار و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ اصله نهال آناناس در ایستگاه تحقیقات باهوکلات کشت شده است.

غلام حیدر زورقی افزود: در ایستگاه تحقیقات باهوکلات تولید پاچوش ومیوه نگهداری می‌شود بقیه نهالهای وارداتی به پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات ارسال شده است.

وی تصریح کرد: با به نتیجه رسیدن مرحله تحقیقاتی، کشت این محصول تجاری در مناطق جنوبی استان که استعداد خاصی در این زمینه دارند توسعه خواهد یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان گفت: در قالب طرح بررسی سازگاری آناناس و به منظور توسعه کشت آن در کشور تعداد پنج هزار اصله نهال کشت بافتی آناناس از کشور هندوستان وارد شد.

فرماندار ویژه شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به اینکه چابهار آب و هوای مساعد و دمای مناسب دارد بیان کرد: سواحل مکران و بنادر چابهار و کنارک به سبب آب‌ و هوای مطلوب یکی از مستعد‌ترین نقاط برای کشاورزی و پرورش میوه‌های گلخانه‌ای و صد البته گرمسیری هستند و می تواند در تولید و اشتغال نقش بسزایی داشته باشد.

رحمدل بامری ادامه داد: در بخش کشاورزی شهرستان چابهار سالیانه انواع محصولات پرارزش و متنوع باغی، محصولات زراعی، سبزی و صیفی فصلی و خارج فصل و گیاهان علوفه‌ای و انواع محصولات دامی با ارزش اقتصادی تولید می‌شود.

وی افزود: طرح تولید محصول آناناس کشور با حمایت وهمکاری معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی و موسسه تحقیقات علوم باغبانی وسازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان در حال انجام است.

وی گفت: در جریان بازدید معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی تعدادی میوه آناناس تولیدی ایستگاه تحقیقاتی چابهار برداشت شد که اولین میوه های آناناس تولیدی کشور است.

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی، رئیس سازمان شیلات‌کشور، رئیس سازمان نظام مهندسی‌کشاورزی و منابع طبیعی کشور، استاندار سیستان وبلوچستان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان از گلخانه تحقیقاتی پرورش نهال کشت بافتی آناناس در چابهار بازدید کردند.

انتهای پیام/
 


کد مطلب: 113183

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/113183/برداشت-نخستین-محصول-آناناس-کشور-چابهار

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/