چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ,13 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۴
مسئول واحد بهداشت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در همایش آموزشی کنترل فشار خون؛
فشارخون بالا سومین عامل کشنده در دنیا است/ ۶ گام اساسی برای پیشگیری
 
مسئول واحد بهداشت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: فشارخون بالا سومین عامل کشنده در دنیا است و مهمترین عوارض فشارخون بالا سکته مغزی و قلبی، نارسایی قلبی و کلیوی، خون ریزی چشم و نابینایی است.
به گزارش عصرهامون، به نقل از چهاربهاران، علی اکبر جعفری در حاشیه همایش کنترل فشار خون بیان کرد: به منظور ثبت و کنترل رایگان فشار خون برای گروه هدف که شامل افراد بالای ۳۰ سال، بیماران کلیوی و زنان باردار می شود؛ برنامه ای دو روزه در تاریخ ۲۷ و ۲۸ خرداد ماه در محل درمانگاه کوی بندر برگزار شد.

وی افزود: در راستای یک برنامه کشوری، بسیج ملی کنترل فشارخون از ۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۵ تیرماه در کشور اجرا می شود و در اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان نیز با هدف ارتقای سطح دانش عمومی همکاران شاغل در بندر و مشارکت بیشتر آنان و خانواده هایشان در اجرای این طرح، سمینار آموزشی با عنوان کنترل فشار خون و راه های پیشگیری از آن و با همکاری واحد مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان چابهار در سالن آمفی تئاتر ساختمان اداری بندر شهید بهشتی برگزار شد.
 
رئیس اداره مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE یادآور شد: با توجه به افزایش بیماری های مختلف در اثر فشارخون، در جهان از هر سه نفر بزرگسال یک نفر و از هر هشت مرگ در دنیا یک مرگ مربوط به فشارخون بالا می باشد.
 
وی با بیان اینکه فشارخون بالا سومین عامل کشنده در دنیا است، گفت: مهمترین عوارض فشارخون بالا؛ سکته مغزی و قلبی، نارسایی قلبی و کلیوی، خون ریزی چشم و نابینایی است.
 
جعفری درخصوص پیشگیری از فشار خون بالا در افراد ادامه داد: شش گام اساسی برای پیشگیری از فشار خون بالا عبارتند از، دوری از مصرف دخانیات، فعالیت های بدنی کافی، رژیم غذایی مناسب، کاهش مصرف نمک، مدیریت استرس به شکل صحیح و خودداری از مصرف مشروبات الکلی است.
 
به گفته مسئول واحد بهداشت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی برای درمان فشار خون بالا راهکارهایی را باید مدنظر قرار داد که مهمترین آنها؛ کاهش وزن و اصلاح چاقی به ویژه چاقی شکمی، اصلاح رفتارهای تغذیه ای ناسالم (مثل کاهش مقدار مصرف چربی، حذف روغن جامد، کاهش مصرف نمک)، انجام فعالیت های بدنی منظم و کافی، مصرف دارو براساس نظر پزشک و ترک مصرف نوشیدنی های الکلی هستند.

همایش ۲ روزه آموزشی کنترل فشار خون و راه های پیشگیری از آن با هدف ثبت و کنترل رایگان فشار خون برای گروه هدف افراد بالای ۳۰ سال، بیماران کلیوی و زنان باردار در درمانگاه کوی بندرچابهار برگزار شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۱۸۵


ارسال