مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه:

زمینه تسهیل تجارت و کاهش هزینه‌ها با توافقنامه همکاری سه‌جانبه فراهم می‌شود/ چابهار پل ارتباطی انزلی ایران و لوتوس روسیه به آب‌های بین‌ا

29 خرداد 1398 ساعت 15:35

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: براساس توافقنامه‌ای که درزمینهٔ توسعه حمل‌ونقل و ترانزیت بین مناطق آزاد چابهار و انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان به امضا خواهد رسید، زمینه تسهیل تجارت و کاهش هزینه‌ها را از طریق این سه منطقه بیشتر فراهم خواهیم کرد.


به گزارش عصرهامون، به نقل از چهاربهاران، عبدالرحیم کردی صبح امروز در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه و دومین همایش تجاری ایران و منطقه قفقاز شمالی، که به امضای توافق‌نامه همکاری سه‌جانبه میان سازمان منطقه آزاد انزلی و چابهار با منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان شد بیان کرد: منطقه آزاد چابهار پل ارتباطی انزلی ایران و لوتوس روسیه به آب‌های بین‌المللی است.

وی با تأکید بر کاهش هزینه‌های حمل‌ونقلی در مبادلات تجاری افزود: ما همیشه به دنبال کوتاه کردن مسیر و هزینه حمل‌ونقل هستیم و خوشبختانه زیرساخت‌های حمل‌ونقل در چابهار به‌خوبی فراهم‌شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: مسیر چابهار-انزلی-آستراخان یک مسیر مطمئن، ارزان و سریع برای مبادلات بین طرفین تجاری (ایران و روسیه) است.

وی با مدنظر قرار دادن مزیت‌های اقتصادی-تجاری منطقه آزاد چابهار گفت: این منطقه با تمرکز بر صنایع سنگین مثل پتروشیمی و فولاد و مزیت نسبی خوب در حوزه شیلات و مواد غذایی، فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه و کشورهایی که همکاری‌های مشترکی مناسبی ازجمله روسیه داریم است.

کردی ضمن استقبال از سرمایه‌گذاری‌های متناسب با رویکرد منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه مزبور به مدت سه سال، در جهت گسترش مبادلات اقتصادی، تجاری، صنعتی، ترانزیتی و توسعه خدمات بندری و حمل‌ونقل کالا با تکیه‌بر ظرفیت‌های موجود این مناطق به‌عنوان مبادی ورودی و خروجی کریدور شمال جنوب (نوستراک) در دو کشور و در جهت افزایش همکاری‌های دو کشور در قالب چهار ماده و هفت‌بند منعقد شد.

تشکیل شورای مشترک بازرگانی در آینده‌ای نزدیک جهت ایفای نقش هر چه بیشتر در توسعه و تقویت همکاری‌های تجاری، افزایش حجم حمل کانتینرها از کریدور بین‌المللی حمل‌ونقل شمال – جنوب، برگزاری جلسات کاری مشترک در راستای بهره‌برداری حداکثری از منافع کریدور شمال جنوب، همکاری جهت ارائه تسهیلات و مزیت‌های جدید برای فعالین اقتصادی و تجاری سه طرف، برگزاری نمایشگاه‌های متقابل بین‌المللی با حضور شرکت‌های تابعه آنها و برگزاری سمینارها و کمیسیون‌های اقتصادی و تجاری و در نهایت آموزش و تبادل اطلاعات تجاری بازرگانان سه طرف از مهمترین بندهای توافق‌نامه سه‌جانبه مزبور به شمار می‌رود.

انتهای پیام/


کد مطلب: 113186

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/113186/زمینه-تسهیل-تجارت-کاهش-هزینه-ها-توافقنامه-همکاری-سه-جانبه-فراهم-می-شود-چابهار-پل-ارتباطی-انزلی-ایران-لوتوس-روسیه-آب-های-بین-ا

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/