چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ,13 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
عمر کوتاه آبزیان در تالاب هامون باعث شده است تا صیادان به طور مداوم از این تالاب ماهی صید کنند.
به گزارش عصرهامون به نقل از پایگاه خبری اوشیدا؛ صید ماهی به دلیل ورود آب به منطقه سیستان از سوی کشور افغانستان این روزها رونق بسیاری گرفته است.
قبل از این صیادان به وسیله اخذ مجوز از سوی نهاد های مربوطه باید به صورت محدود از چاه نیمه ها ماهی مورد نظر خود را صید، و سپس در بازار به فروش می رساندند.
با آبگیری بخش هایی از تالاب هامون، ماهیگیری در سیستان رونق بسیاری گرفته است به صورتی که بسیاری از صیادان روزانه صدها کیلو ماهی می توانند از این دریاچه صید کنند.
به گفته برخی از کارشناسان محیط زیست ماهی های صید شده از دل تالاب هامون کوچک هستند و از یک مقدار خاص بیشتر رشد نمی کنند اما برعکس این موضوع در چاه نیمه ها می توان ماهی هایی هم قد و قواره یک انسان بالغ نیز صید کرد زیرا عمق آب در چاه نیمه ها بیشتر از تالاب هامون است.
مهدی سراوانی اول رئیس اداره محیط زیست شهرستان زابل در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: در روزهایی که هنگام تخم ریزی ماهی ها اعلام شود ماهیگیری در چاه نیمه ها ممنوع می شود.
ئوی افززود: اما عکس این قضیه را می توان در تالاب هامون عنوان کرد جایی که صید ماهی هیچ مانعی ندارد و صیادان و مردم عادی می توانند تا حد امکان ماهی از دل تالاب بیرون بکشند.
سراوانی تصریح کرد: آب تالاب هامون ماندگاری ندارد و لذا پس از خشک شدن میلیون ها ماهی در این بین تلف می شوند لذا مانعی برای عدم صید در تالاب وجود ندارد.
با این حال در زابل هر کیلو ماهی تالاب هامون ۹ هزار تومان به فروش می رسد که مزه این ماهی ها خاطرات سه دهه قبل را برای سیستانیان زنده می کند.
گفتنی است ماهی به عنوان یک غذای مقوی این روزها در سیستان بسیار ورد استفاده قرار می گیرد.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۱۹۳


ارسال