چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ,13 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۶
وزش باد و گردوخاک در سیستان و بلوچستان؛
دید افقی در زاهدان به 4000 متر کاهش یافت
 
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید در زاهدان میزان دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به 4هزار متر کاهش داد.
محمود دیانتی در گفت وگو با عصرهامون، گفت: تا لحظاتی پیش بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان به 54 کیلومتر بر ساعت رسید.

وی افزود: در حال حاضر، میانگین 10 دقیقه ای سرعت وزش باد در ایستگاه فرودگاهی زاهدان 10 متر بر ثانیه معادل 36 کیلومتر بر ساعت است و انتظار می رود سرعت لحظه ای وزش باد در ادامه روز نیز افزایش پیدا کند.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: صبح امروز در پی افزایش سرعت باد در مناطق شمالی استان، بیشینه سرعت ثبت شده در ایستگاه زابل به 76 کیلومتر بر ساعت رساند.

دیانتی با بیان اینکه وزش این باد شدید میزان دید افقی در فرودگاه زابل را دچار تغییر خاصی نکرده است، اذعان داشت: برخلاف زابل، وزش باد شدید در زهک دید افقی در این شهر را به 5 هزار متر کاهش داد.

وی اضافه کرد: بر اساس خروجی مدل های هواشناسی انتظار می رود تا چهارشنبه سرعت وزش باد در شمال استان شدیدتر شود، به طوری که حتی به 70 تا 95، گاهی بیش از 95 کیلومتر برساعت نیز برسد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وزش این باد شدید موجب خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا می شود و احتمال اختلال تردد در جاده های مناطق شمال و غرب استان به ویژه زاهدان_زابل، زاهدان_بم و ایرانشهر_بم همچنان وجود دارد.

دیانتی اضافه کرد: طی این مدت در زاهدان و سایر نقاط نواحی مرکزی و جنوبی علاوه بر افزایش غبار، وزش بادوگردوخاک با شدت کمتر نسبت به شمال استان انتظار می رود.

وی با بیان اینکه افزایش دما در نخستین روز تابستان دمای 15 شهر سیستان و بلوچستان را به 40 درجه و بالاتر از آن رساند، تصریح کرد: روز گذشته دمای هوای 15 شهر سیستان و بلوچستان در گرمترین لحظات روز به 40 درجه و بیشتر از آن رسید تا مردم نخستین روز تابستان را با گرمای هوا حس کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در 24 ساعت گذشته، زاهدان با 23 درجه سانتی گراد سردترین شهر استان بوده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۲۶۸


ارسال