چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ,15 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 97 کیلومتر بر ساعت رسید و گردوخاک حاصل غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را از حالت عادی خارج کرد.
محسن حیدری در گفت وگو با عصرهامون، اظهار داشت: همانطور که انتظار می رفت از عصر دیروز وزش باد در نواحی شمال استان شدت گرفت و سبب کاهش دید افقی و کیفیت هوا شد به گونه ای که از عصر روز گذشته تا صبح امروز، بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 27 متر بر ثانیه معادل 97 کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به 443 میکروگرم بر متر مکعب معادل 3 برابر حد مجاز رساند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وزش این باد شدید تمام پنج شهرستان شمال استان را فرا گرفت به طوریکه علاوه بر زابل، وزش باد در زهک نیز موجب خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی به 2 هزار متر شد.

حیدری خاطرنشان کرد: دیروز در زاهدان نیز وزش باد شدید سبب کاهش دید افقی به 3 هزار متر شد و کیفیت هوای این شهر را به شدت کاهش داد.

وی گفت: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می رود وزش بادهای 120 روزه همچنان در شمال استان ادامه داشته باشد. البته پیش بینی می شود سرعت وزش باد تا چهارشنبه از شدت بیشتری برخوردار باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: در این مدت سرعت وزش باد بین 70 تا 95 و گاهی بیش از 95 کیلومتر بر ساعت پیش بینی می شود که در مناطق مستعد موجب خیزش گرد و خاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا می شود.

وی تصریح کرد: در این مدت در زاهدان و سایر نقاط نواحی مرکزی و جنوبی علاوه بر افزایش غبار، وزش باد و گرد و خاک با شدت کمتر نسبت به شمال استان انتظار می‌رود. همچنین احتمال اختلال تردد در جاده‌های مناطق شمال و غرب سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان - زابل، زاهدان_بم و ایرانشهر_بم وجود دارد.

به گفته حیدری، طی سه روز آینده در سواحل وزش بادهاي جنوب تا جنوب شرقی ادامه دارد و دریاي عمان مواج خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به  اذعان داشت: کمینه دمای بامداد دوشنبه برای زاهدان 23 درجه سانتی گراد بوده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۳۰۳


ارسال