يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ,17 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از توقیف و دستگیری خاطیان برداشت شن، ماسه و خاک از بستر پناهگاه حیات وحش هامون خبر داد.
وحید پورمردان در گفتگو با عصرهامون گفت: طی بازدید هایی که به اتفاق همکاران از منطقه سیستان و پناهگاه حیات وحش هامون طی ماه های گذشته انجام شد متاسفانه بخش هایی از بستر مسیر رودخانه های فصلی و پناهگاه حیات وحش هامون توسط چندین ارگان دولتی و خصوصی مورد برداشت قرار گرفته است.
 
پورمردان افزود: گود برداری و برداشت مصالح از بستر این مناطق سبب افزایش فرسایش خاکی و تخریب پوشش گیاهی شده و با وزش بادهای 120 روز سیستان حجم وسیعی از گرد و غبار به هوا برخواسته می شود و آلودگی شدید هوا را در پی خواهد داشت.
 
وی تصریح کرد: بر اساس قوانین محیط زیست کشور هر گونه تخریب، جابجایی، خاکبرداری و... در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع است و مأموران اجرایی محیط زیست برحسب رسالت قانونی خود از تخریب عرصه های ملی جلوگیری به عمل می آورند.
 
وی تاکید کرد: به همین منظور پس از اولین مشاهده نسبت به طرح دعوی در سال گذشته در مراجع قضایی اقدام شد که در ادامه در خردادماه سال جاری مأموران اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان و شهرستان زابل با حضور شبانه روزی در منطقه و رصد این منطقه مجدداً 4 دستگاه بیل مکانیکی و دو دستگاه کمپرسی از دو منطقه در سیستان که در حال برداشت غیرمجاز مصالح از بستر تالاب و رودخانه های فصلی منطقه بودند را شناسایی، دستگیر و پس از تشکیل پرونده قضایی جدید به دادگستری شهرستان زابل معرفی کردند.
 
پورمردان ادامه داد: همچنین موضوع مذکور در زمینه فعالیت های موثر این اداره کل در خصوص حفاظت از محیط زیست و سیاست های کنترل گرد و غبار منطقه بوده و پرونده به صورت جدی تا حصول نتیجه در دست پیگیری است.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۳۷۴


ارسال