جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ ,3 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۵
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان:
81 درصد از حجم سدهای سیستان و بلوچستان پر است
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان از تکمیل 81 درصد از ظرفیت سدهای استان خبر داد و گفت: خوشبختانه در همه سدها به غیر از ماشکید، درصد تغییرات مثبت بوده و شرایط نسبتا مطلوب تری را به نسبت سنوات گذشته داریم.
به گزارش عصرهامون، نشست خبری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان با اصحاب رسانه، بعدازظهر امروز سه شنبه 11 تیر، در محل سالن کنفرانس این شرکت در زاهدان برگزار شد.
در این نشست اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان، گفت: بر اساس آماربرداری های صورت گرفته شهرستان های ایرانشهر، خاش و دلگان به ترتیب با میزان مصرف 265، 347و 395 میلیون مترمکعب در سال بیشترین مصرف و شهرستان های نیمروز، زابل و هامون نیز با 3 ، 14 و 16 میلیون متر مکعب، کمترین مقدار مصرف آب را در استان دارند.

وی متوسط برداشت آب در سطح شهرستان های استان را 175 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: در حال حاضر از 6هزار و 533 روستای موجود در سطح استان، تعداد 2هزار و 545 روستا دارای شبکه آبرسانی و 4هزار و 7 روستا فاقد شبکه هستند؛ همچنین درصد بهره مندی از آب آشامیدنی سالم در سیستان و بلوچستان 62/2 درصد در مقابل 74 درصد کشوری است.

وی آمار بالای جمعیت روستاها، پراکندگی روستاها، بیشتر بودن جمعیت روستایی نسبت به جمعیت شهری، تداوم خشکسالی ها، فقر طبیعی منابع آبی، بارندگی بسیار کم، عقب ماندگی تاریخی در زمینه زیر ساخت آبرسانی را از جمله ویژگی های خاص استان برشمرد و تاکید کرد: مطالعه و اجرایی کردن راهکارهای مختلف تامین آب با توجه به اولویت های موجود در هر منطقه کاملا ضروری است.

جعفری استفاده از آب شیرین کن در برخی از نواحی ساحلی و نواحی نزدیک خطوط انتقال آب مرتبط را راه کار مناسبی برای تامین آب عنوان کرد و گفت: ارزیابی محلی منابع آب و اجرای طرح های کوتاه مدت برای رفع ضرورت های تامین این مایع حیاتی، مخصوصا در بخش هایی که فاصله قابل ملاحظ های تا منبع تأمین دارند نیز از اولویت بالایی برخوردار است.

وی بهترین راه برای توسعه و پیشرفت سیستان و بلوچستان را تجارت، بازرگانی و بهره گیری از نعمت معدن و گسترش صنعت دانست و تصریح کرد: خشکسالی های مداوم 13 سال گذشته و کمبود آب برای کشاورزی موجب کاهش شدید تولیدات در این بخش و بیکاری شماری از کشداورزان و دامداران شده است. این مساله نقش تجارت و بازرگانی، صنعت و معدن و شیلات را دو چندان کرده است اما با توجه به موقعیت مرزی فرصت برای توسعه صنعت، تجارت، بازرگانی و ترانزیت فراهم است. به همین سبب علیرغم کمبود منابع آبی در استان اعلام آمادگی کرده ایم تا در صورت استقرار هر صنعتی در سیستان و بلوچستان آب مورد نیاز آن صنعت را در هر گوشه ای از استان تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اظهار کرد: متوسط بارندگی از ابتدای سال 97_98 تاکنون نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 267 درصد رشد داشته و متوسط بارندگی در همین بازه زمانی نسبت متوسط دراز مدت نیز 15 درصد افزایش داشته است. هچمنین حجم رودخانه ها از ابتدای سال 97_98 تاکنون نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته،4هزار و 562 درصد رشد و حجم آب رودخانه ها در همین بازه زمانی نسبت مدت مشابه دراز مدت نیز 4 درصد کاهش داشته است.

وی گفت: حجم روان آب سطحی سالیانه در استان 1/6 میلیارد متر مکعب یعنی 8 درصد و میزان حجم نفوذ سالیانه آب زیرزمینی 1/4 میلیارد متر مکعب یعنی چیزی قریب به 7 درصد است.

جعفری در خصوص میزان کاهش یا افزایش آب ذخیره شده در پشت سدهای استان نسبت به سال آبی گذشته بیان کرد: خوشبختانه در همه سدها به غیر از ماشکید، درصد تغییرات مثبت بوده و شرایط نسبتا مطلوب تری را به نسبت سنوات گذشته داریم. حجم فعلی سدهای استان نسبت به سال آبی قبل 151 درصد افزایش یافته و حجم آب موجود در آن ها 81 درصد حجم کل مخازن است.

وی تعداد طرح های در دست مطالعه این شرکت در سطح استان را 27 طرح اعلام کرد و افزود: این طرح ها شامل 14 طرح سد سازی، 5 طرح آبیاری و زه کشی و 8 طرح تامین و آب رسانی می شود؛ علاوه بر این، 17 طرح در دست اجرا و 28 طرح نیز در حال بهره برداری است.
مبلغ اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه های عمرانی در دست اجرا 19هزار و 150 میلیارد ریال و اعتبار لازم برای پروژه های عمرانی در دست مطالعه 44 هزار و 100 میلیارد ریال است.

این مقام مسئول در ادامه از وجود 15 هزار و 973 حلقه چاه، 831 چشمه و هزار و 281 قنات در سطح استان خبر داد و گفت: مجموعا هزار و 918 میلیون متر مکعب آب از سفره های زیرزمینی  به واسطه این مکان ها تخلیه می شود.

وی در خصوص وضعیت چاه های دارای پروانه بهره برداری و نصب منصوبات و فاقد پروانه استان نیز اظهار کرد: در بخش کشاورزی 8هزار 572 حلقه چاه مجاز، 2 هزار و 152 غیرمجاز فرم 1و  4 هزار و 185 غیرمجاز فرم 5 با میزان تخلیه یک میلیون و 242 هزار و 17 میلیون متر مکعب، 651 حلقه چاه شرب با تخلیه 70 هزار و 668 میلیون متر مکعب، در حوزه صنعت و خدمات و سایر 413 حلقه چاه با تخلیه 9هزار و 108 میلیون متر مکعب در سطح استان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای پروژه های پانزده گانه طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تا سال 1400، حجم 446 میلیون مترمکعب در سال به سفره های آب زیرزمینی برگشت و علاوه بر تامین آب شرب شهری_ روستایی و صنعت, باعث احیا و افزایش سطح آب زیرزمینی خواهد شد.

وی با اشاره به انسداد 368 حلقه چاه از سال 93 تا کنون اظهار داشت: مسدود شدن این تعداد چاه از تخلیه 38 هزار و 202 میلیون متر مکعب آب جلوگیری می کند. علاوه بر این سال گذشته 21 دستگاه حفاری در سطح شهرستان های استان جمع آوری شد که سراوان با 7 مورد، بیشترین آمار را در این خصوص داشت. 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۵۴۸


ارسال