سلطه ی خاک بر آسمان سیستان؛

غلظت ذرات غبار در هوای زابل به 39 برابر حد مجاز رسید

12 تير 1398 ساعت 8:03

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بامداد امروز توفان گردوخاک با سرعت 119 کیلومتر بر ساعت زابل را در نوردید و موجب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به 39 برابر حد مجاز برسد.


محسن حیدری در گفت وگو با عصرهامون، اظهار داشت: در نخستین ساعات از بامداد امروز، وزش بادهای شدید 120 روزه که دیروز در شمال استان شدت گرفته بود، تبدیل به توفان گردوخاک شد، به طوری که سرعت لحظه ای وزش در زابل به 119 کیلومتر بر ساعت رسید.

وی افزود: وزش این توفان موجب کاهش محسوس شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل تا 500 متر و  افزایش قابل توجه غلظت ذرات معلق در هوای این شهر شد، تا جایی که غلظت غبار در آسمان زابل به 5هزار و 913 میکروگرم بر متر مکعب معادل 39 برابر حد مجاز رسید.

وی با بیان اینکه این دومین توفان گردوخاک زابل از ابتدای سال جدید تا کنون است، گفت: سرعت لحظه ای و به ویژه میزان آلایندگی این طوفان به مراتب از توفان قبلی بیشتر است.

مدیرکل هواشناسی خاطرنشان کرد: در جریان توفان قبلی که در 21 خرداد ماه رخ داد، سرعت لحظه ای توفان به 115 کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در فرودگاه زابل به 800 متر کاهش یافت.

وی ادامه داد: گردوغبار ناشی از توفان قبلی تا سواحل دریای عمان نفوذ کرد و شعاع دید افقی در برخی بنادر پاکستان را نیز کاهش داد.

تداوم وزش باد با سرعت بیش از 100 کیلومتر در زابل
وی با اشاره به تداوم وزش باد با سرعت 100 کیلومتر در زابل افزود: وزش این بادها در نقاط مستعد و محورهای مواصلاتی شمال و شمال غرب استان سبب خیزش گردوخاک و توفان گردوخاک می کند که ضمن کاهش دید افقی، کیفیت هوا را نیز به شدت کاهش می دهد که این شرایط بعداز ظهرها قدری فروکش می کند اما به تناوب تا اواسط هفته آینده وزش بادهای شدید در شمال استان ادامه دارد.

حیدری گفت: در این مدت در زاهدان و سایر نقاط نواحی مرکزی و جنوبی بادوگردوخاک با شدت کمتر و افزایش غلظت غبار انتظار می رود.

این کارشناس هواشناسی استان در بخش دیگری به احتمال وقوع رگبارهای تابستانه در برخی نواحی جنوبی سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: در ساعات بعدازظهر دو روز آینده شرایط برای وقوع رگبارهای پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید لحظه ای  مهیاست.

مدیرکل هواشناسی استان در پایان اظهار کرد: در سواحل استان نیز امروز وزش باد رخ می دهد که در برخی نقاط همراه با گردوخاک  خواهد بود. همچنین دریای عمان مواج پیش بینی می شود.

انتهای پیام/


کد مطلب: 113561

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/113561/غلظت-ذرات-غبار-هوای-زابل-39-برابر-حد-مجاز-رسید

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/