سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ,22 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۳
یک کارشناس مذهبی:
حجاب مصونیتی در مقابل آسیب های اجتماعی است
 
یک کارشناس مذهبی گفت: حجاب و پوشش مانعی در مقابل افراد نامحرم و آسیب های اجتماعی است.
به گزارش عصرهامون ، حجت الاسلام و المسلمین هادی بامری در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ با اشاره به فرارسیدن هفته عفاف و حجاب، بیان کرد: در قرآن کریم هم به مسئله حجاب و پوشش تاکید شده است، در آیه ۵۹ سوره احزاب آمده است: ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیزبه زنان مومنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته نشوند و مورد اذیت قرار نگیرند و خداوند بخشنده مهربان است.

وی ادامه داد: و یا اینکه در سوره نور آیه 31 نیز مفصلا در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرمان سخن به میان آمده است، همچنین آیاتی فراوانی داریم که به این مهم اشاره شده است.

این کارشناس عنوان کرد: مراد از حجاب اسلامی، پوشش و حریم قایل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم در انحای مختلف رفتار، مثل نحوه‌ی پوشش، نگاه، ‌حرف زدن و راه‎رفتن است.

حجت الاسلام بامری گفت:حجاب و پوشش زن نیز به منزله‌ یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند، همین مفهوم منع و امتناع در ریشه‌ی لغوی عفت نیز وجود دارد.

وی تصریح کرد: تفاوتی که بین منع و بازداری حجاب و عفت است، تفاوت بین ظاهر و باطن است؛ یعنی منع و بازداری در حجاب مربوط به ظاهر است، ولی منع و بازداری در عفت،مربوط به باطن و درون است.

این کارشناس مذهبی افزود:عفت یک حالت درونی است، ولی با توجه به این که تأثیرظاهر بر باطن و تأثیر باطن بر ظاهر، یکی از ویژگی‌های عمومی انسان است.

وی اضافه کرد: بین حجاب و پوشش ظاهری و عفت و بازداری باطنی انسان، تأثیر و تأثّر متقابل است؛به این ترتیب که هرچه حجاب و پوشش ظاهری بیش‌تر و بهتر باشد، این نوع حجاب در تقویت وپرورش روحیه‌ی باطنی و درونی عفت، تأثیر بیش‌تری دارد.

حجت الاسلام والمسلمین بامری خاطرنشان کرد: هر پوششی حجاب نیست،بلکه آن پوششی حجاب نامیده می‎شودکه از طریق پشت پرده واقع شدن صورت ‎گیرد.

وی در ادامه گفت:حجاب و پوشش میراث ماندگار پیشینیان است که به ما ارث رسیده است، البته این قبل از اسلام است بر همین اساس حجاب نه تنها سفارش دین مبین اسلام است بلکه در تمام ادیان الهی سفارش شده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۶۶۲
مرجع : عصرهامون


ارسال