دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ,14 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۳
هشدار قاتل خاموش در سیستان و بلوچستان؛
ثبت فشار خون بیش از 800 هزار نفر در جنوب شرق/ بیش از 84 هزار نفر مبتلا به فشار خون هستند
 
به گفته معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی سیستان و بلوچستان در این استان بیش از 84 هزار و 140 نفر مبتلا به فشار خون بالا هستند.
به گزارش خبرنگار عصرهامون، چندی پیش بود که طرح عظیم بسیج ملی کنترل فشار خون از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای اجرا در سطح کشور به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ تا در جهت آگاه سازی مردم از خطرات ناشی از فشار خون بالا و پیشگیری از اهداف عمده این طرح بزرگ که خود موجب حساسیت و پیگیر شدن هموطنان مبتلا به فشار خون بالا می شود، انجام شود.
این طرح در استان سیستان و بلوچستان نیز برگزار شد که در تماسی که خبرنگار عصرهامون با معاونین دانشگاه های علوم پزشکی استان داشت پیگیر جمعیت درگیر با این بیماری شد.
 
ابتلا 26 هزار نفر به فشار خون بالا در مرکز استان 
سیدمهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در این خصوص گفت: ۳۱۶ هزار و ۴۷۳ نفر در محدوده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مورد غربالگری فشارخون قرار گرفتند که ۲۶هزار و ۲۰۵ بیمار با فشارخون بالاتر از نرمال شناسایی شدند.
وی ادامه داد: همزمان با اجرای این طرح ۴۴۰ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، ۱۴ پایگاه بیمارستانی و ۱۲ داروخانه علاوه بر ایستگاه‌های سیار به ارائه خدمات به هموطنان پرداختند.
وی اضافه کرد: جمعیت مورد غربالگری شده این مدت ۷۷ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال زیرپوشش این دانشگاه را تشکیل می دهند.
 
147 هزار نفر جامعه هدف در سیستان 
جواد اکبری زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل در ادامه در این خصوص افزود: در محدوده دانشگاه علوم پزشکی زابل تعداد 147 هزار و 125 نفر جامعه هدف که شامل افراد بالای 30 سال ، زنان باردار و بیماران کلیوی بودند شناسایی شدند که از این تعداد 135 هزار و 778 نفر مورد سنجش قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه درصد پوشش این بیماری در منطقه سیستان 92/28 ارزیابی شده است، گفت: 13 هزار و 380 نفر در این طرح ،مشکوک به فشار خون بالا شناسایی شدند که بعد از تائید پزشک متخصص آمار نهایی اعلام می شود.
اکبری زاده اضافه کرد: همزمان با اجرای این طرح ۵۰ مرکز خدمات جامع سلامت ،219خانه بهداشت ،17 پایگاه سلامت ،4 بیمارستان وتیم های سیارکه در مجموع 376 تیم عملیاتی به ارائه خدمات به هموطنان پرداختند.
 
44 هزار بیمار مبتلا به فشار خون در جنوب استان 
محمد مهران امینی فرد رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در این خصوص تصریح کرد: 406 هزار و 660 نفر در محدوده این دانشگاه به عنوان جامعه هدف شناسایی شدند که از این تعداد 44 هزار و 555 نفر مبتلا به فشار خون بالا براساس سامانه سیب بودند.
وی در ادامه آمار مراکز خدماتی را هزار و 428 مرکز اعلام کرد.
انتهای پیام/
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۷۲۲


ارسال