شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ,6 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان:
تقویت مناسبات بین المللی در سایه ورود کالای کشورهای منطقه CIS به بندر چابهار
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: با ورود كالاهای کشور تركمنستان به بندر چابهار، بندر چابهار می تواند به عنوان دروازه ورود کالاهای كشورهای منطقه CIS و بازارهای جهانی مطرح شود.
بهروز آقایی در گفت وگو با عصرهامون، اظهار کرد: بارگيری محموله كود شيميايی ترانزيتی از كشور تركمنستان به مقصد هندوستان صورت پذیرفت.

وی با بیان اینکه این اتفاق بر اهميت اين بندر جهت ايفای نقش مثبت در كريدور ترانزيتی شمال-جنوب صحه گذاشته است، گفت: ارسال محموله های ترانزیتی از بندر چابهار به سایر بنادر جهان می تواند به تقويت همكاری های دو و چند جانبه بين ايران و ساير كشورهای منطقه بیافزاید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان یادآور شد: بندر چابهار می تواند با توجه به ظرفيت های ايجاد شده، نسبت به توسعه حمل و نقل و کریدورهای ترانزیتی، دسترسی مؤثر كشورهای CIS به بازارهای جهانی را از طریق کوتاه‌ترین و امن ترین مسیرها فراهم کند.
وی تأکید کرد: رشد 344 درصدی آمار كالاهای ترانزيت شده از طريق بندر شهيد كلانتری چابهار در سه ماهه نخست سال جاري نسبت به دوره مشابه سال گذشته نيز نشان می دهد اين بندر جايگاه خود را در چهارراه ترانزيت منطقه ای به دست آورده و با سرعت در حال افزايش است.

آقایی خاطرنشان کرد: كشورهای عضو CIS دارای معادن عظيم زغال سنگ، مس، نیکل، سرب، آلومینیوم، روی، منگنز، طلا، نقره و آهن و همچنين محصولات كشاورزی توليدی در اين منطقه شامل گندم، جو، دانه های روغنی (سویا، تخم پنبه دانه، دانه آفتابگردان)، میوه و سبزیجات هستند که جهت ورود به بازارهای جهانی می توانند از پتانسيل های بندر شهيد بهشتی و كلانتری چابهار استفاده نمايند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۷۳۷


ارسال