پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ,14 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس آژانس امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی (آنروا) از اوضاع وخیم نوار غزه بخصوص بعد از قطع حمایت‌های مالی آمریکا به این منطقه خبر داده و عملی شدن طرح صلح "کوشنر" را توهمی بیش ندانست.
به گزارش عصرهامون و به نقل از تسنیم،  "ماتیاس شماله"، رئیس آژانس امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی (آنروا) در گفتگویی با نشریه "دی سایت" آلمان انتقاد شدیدی به قطع کمک های آمریکا به این سازمان و عواقب فاجعه بار آن بخصوص در نوار غزه وارد کرده و درباره تصمیم صلح "جراد کوشنر"، داماد ترامپ گفت: این رویکرد همان روند سابق پر هرج و مرج ترامپ است. وی تاکید کرد که کوشنر هیچ جایگزین واقعی را برای روند صلح سابق ارائه نداده است زیرا او هیچ راه حل سیاسی ندارد که فلسطینی ها و اسرائیلی ها با آن موافق باشند.
وی درباره این ایده ترامپ که می گوید می تواند این مناقشات را با سرمایه گذاری حل کند نیز گفت: این درست است که بعد از 70 سال تلاش کنیم رویکرد دیگری را در پیش گیریم. بسیاری مسائل کاهش پیدا می کند اگر یک بازسازی و سرمایه گذاری در فلسطین وجود داشته باشد. اما هزینه سیاسی که فلسطینیان در قبال آن باید پرداخت کنند چیست؟ این یک توهم است که اعتقاد داشته باشیم آن ها در مقابل رفاه اقتصادی حق خود برای داشتن یک دولت مستقل را کنار می گذارند و روی حقوق خود انصراف می دهند. از طرفی در بودجه آمریکا هیچ پولی برای بازسازی و سرمایه گذاری اقتصادی در نوار غزه پیش بینی نشده است. اینکه آیا چنین پولی وجود خواهد داشت بستگی به این دارد که آیا دیگر کشورها آماده هستند در این راستا سرمایه گذاری کنند. اما این هم ساده لوحانه است که ما فکر کنیم کسی در منطقه ای سرمایه گذاری می کند که از نظر سیاسی ناپایدار است و تنها چشم انداز کمی برای موفقیت اقتصادی آن وجود دارد.
"شماله" در ادامه درباره شرایط در نوار غزه نیز گفت: از حدود 2 میلیون ساکنان این منطقه حدود 1.4 میلیون نفر پناهنده هستند. ما بیش از یک میلیون پناهنده را با مواد غذایی تامین می کنیم. این ها کسانی هستند که زیر مرز فقر زندگی می کنند. بیش از نیمی از انسان ها در این منطقه بیکار هستند. این بدین مفهوم است که بیش از نیمی از مردم این منطقه به کمک های ما نیاز دارند و هیچ تصمیم و راهکاری برای معیشت مستقل ندارند. این چجور زندگی است؟
وی همچنین درباره عواقب قطع کمک های مالی آمریکا به آنروا بخصوص برای ساکنان نوار غزه هشدار داده و درباره وقوع یک فاجعه گرسنگی در این منطقه و وقوع ناآرامی های اجتماعی در این شرایط هشدار داد.
رئیس آژانس امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی در بخش دیگری از این گفتگو رهبری حماس در نوار غزه را یک فاکتور پایداری قطعی دانسته و انتقاد شدیدی به اروپاییان وارد کرده و گفت که در مسئله اختلافات بین فلسطین و اسرائیل متاسفانه موضع محتاطانه ای را اتخاذ کرده و اروپاییان منتظرند ببینند ترامپ چه پیشنهادی ارائه می دهد به جای اینکه خود ابتکار عمل را در دست گیرند.
وی افزود: از طرفی فلسطین ارتباط خود با دولت آمریکا را بعد از اینکه ترامپ در دسامبر سال 2017 بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت قطع کرده است. از آن زمان فلسطینیان آمریکا را دیگر به عنوان میانجی قابل اعتمادی نمی دانند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۷۴۴


ارسال