چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
دولت ژاپن در اعتراض به انتقال یک ماده شیمیایی حساس به کره شمالی توسط کره جنوبی در نظر دارد بر صادرات برخی مواد حساس به این کشور محدودیت هایی ایجاد کند.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از رویترز، ژاپن و کره‌جنوبی ریسک یک درگیری که عرضه جهانی گوشی‌های هوشمند و تراشه ها را تهدید می‌کند، بالا بردند. کره جنوبی گزارش ژاپن را مبنی بر انتقال یک ماده شیمیایی حساس به کره شمالی رد کرد .
ریشه اختلاف دیپلماتیک بین این دو متحد آمریکا غرامتی است که سئول به خاطر اجبار کره ای ها برای کار در شرکتهای ژاپنی طی جنگ جهانی دوم در خواست کرده است .
بعد از اینکه ژاپن هفته گذشته اعلام کرد محدودیت ها بر صادرات سه ماده حیاتی برای وسایل الکترونیکی مصرفی پیشرفته را بیشتر میکند ،این اختلافات شدید تر شد .
محدودیت بر صادرات برخی مواد به کره جنوبی، به شرکت های بزرگ تکنولوژی مثل سامسونگ الکترونیکس و اسکی هینیکس آسیب می رساند. این شرکت ها تراشه های مورد نیاز اپل و هواوی را عرضه می‌کنند .
در یکی از شدیدترین اظهارنظرها ، وزیر صنعت کره جنوبی به ژاپن هشدار داد از ادعاهای بی اساس خود دست بردارد.
یک منبع ناشناس ادعا کرده فلوراید هیدروژنی که به کره جنوبی صادر می شده، در آخر سر از کره شمالی درآورده است .
فلوراید هیدروژن یک ماده شیمیایی است که تحت تحریم‌های صادراتی ژاپن قرار دارد و از آن در سلاح های شیمیایی استفاده می‌شود. ژاپن اعلام کرده نمونه های نامناسبی از کنترل های کره جنوبی بر صادرات را شاهد بوده که تا حالا اشاره ای به آنها نکرده است .
وقتی در مورد اقدامات متقابل کره جنوبی سوال شد، وزیر صنعت این کشور گفت کره جنوبی هر طرح ممکنی را بررسی میکند. وی جزئیات بیشتری ارائه نداد. این دو همسایه روز جمعه گفتگوهایی با هم خواهند داشت .
ژاپن می‌گوید مسئله کار اجباری کاملاً در 1965 طی از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو همسایه حل شده است.
این دو کشور گذشته تلخی در زمان استعمار ژاپن بر شبه جزیره کره از 1910 تا 1945 داشتند. در آن زمان شرکت های ژاپنی به زور از نیروی کار کره ای استفاده می کردند .
آمریکا از این درگیری میترسد و دیوید استیل ول، دیپلمات جدید خود را در شرق آسیا برای اولین بار به این دو کشور می فرستد .
یک سخنگوی دولت آمریکا گفت:« اطمینان از روابط قوی و نزدیک بین ما سه کشور در بحبوحه چالش‌های بزرگ منطقه ای بسیار حیاتی است .
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۸۰۳


ارسال