دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۹
در جلسه تسریع در امور تجاری و بازرگانی و ایجاد ترافیک بار و کالا مطرح شد
تصویب موضوع تسری قوانین منطقه آزاد به بندر چابهار/ انبار طریق القدس تا پایان سال افتتاح می شود
 
معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب موضوع تسری قوانین منطقه آزاد به بندر چابهار خبر داد و گفت: پیشرفت بندر چابهار در زمینه زیرساخت ها مطلوب است.
به گزارش عصرهامون، جلسه تسریع در امور تجاری و بازرگانی و ایجاد ترافیک بار و کالا ظهر امروز با حضور معاونان وزارتخانه های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، اعضای هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی و جمعی از مسئولان استانی و کشوری در محل سالن جلسات بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد.
 

محمد راستاد، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: موضوع تسری قوانین منطقه آزاد به بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری، ماه گذشته در شورای هماهنگی اقتصادی به ریاست معاون اقتصادی رئیس جمهور مصوب و مقرر شد در ستاد هماهنگی سران قوا مطرح شود و تا طی مراحل قانونی و طرح موضوع در صحن علنی مجلس بندر معطل تشریفات مصوب شده نماند و از تخفیفات قانونی منطقه آزاد بهره ببرد.

وی افزود: شاهد پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه زیرساخت ها در بندر چابهار هستیم که می طلبد تاسیسات روبنایی شامل انبارهای سرپوشیده و روباز و دسترسی پسکرانه ای با این زیرساخت ها تناسب داشته باشد.  

وی ادامه داد: اقدام هایی در زمینه توسعه تاسیسات روبنایی توسط سازمان بنادر و دریانوردی و بخش خصوصی در بندر چابهار در حال انجام است، اما تا زمانی که این سرمایه گذاری ها به سرانجام می رسد باید از ظرفیت های موجود بندر و پیرامون آن استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: در رابطه با بندر چابهار بحث سازمانی و ذی نفعان متعدد مدنظر نیست، بلکه انتظار می رود با همکاری همه شاهد این باشیم که کالا به سهولت وارد بندر می شود و به اماکن پسکرانه ای انتقال می یابد.

راستاد گفت: بندر چابهار سال گذشته تجربه موفقی را پشت سر گذاشت، برای اولین بار کشتی های حامل احشام زنده وارد این بندر شد و با بهترین و بالاترین نرم تخلیه و به پسکرانه منتقل شد، بندر چابهار در ورود کشتی های کانتینری هم به نرم های خیلی خوبی دست یافته است. 

وی با اشاره به کیفیت خوب زیرساخت ها و ظرفیت های بندر چابهار و دستیابی به نرم های قابل توجه در عملیات بندری برای انواع کالا ادامه داد: انتظار می رود در رابطه با فرایندها و تشریفاتی که منجر به ترانزیت و جابه جایی کالا می شود همکاری همه بخش ها را شاهد باشیم.

افتتاح انبار طریق القدس تا پایان امسال در چابهار
​یزدان سیف، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در این نشست با بیان اینکه بندر چابهار بهترین منطقه کشور و بهترین نقطه برای سرمایه گذاری است و شاهد اقدام ها و تلاش های قابل توجهی در این بندر هستیم گفت: 50 درصد کالاهای فله ای که سال گذشته از طریق بندر چابهار وارد شد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران تامین شده است.

وی با بیان این که روند ورود کشتی های این شرکت از طریق بندر چابهار بر اساس اولویت هاست که تسریع خواهد شد ادامه داد: تقویت زیرساخت ها در این بندر و شکل گیری انبار های پسکرانه ای برای پشتیبانی از کشتی و بار ضروری است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار کرد: انبار طریق القدس به منظور پشتیبانی از بندر چابهار تا پایان سال به بهره برداری می رسد، انبار های غله چابهار نیز با کیفیت مناسب به چرخه بهره برداری وارد می شود.

سیف اظهار کرد: با توجه به این که بندر چابهار بزرگترین بندر اقیانوسی کشور است می تواند پذیرای کشتی های بزرگ روغن باشد، با احداث مخازن نگهداری روغن می توان این امکان را در این بندر فراهم کرد.

ورود کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار
احمد علی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه انتظار می رود کالاهای اساسی سهم استان های 5 گانه شرق کشور از طریق بندر چابهار وارد شود اظهار کرد: در راستای توسعه بندر چابهار باید به رقابت پذیری کالا و کاهش هزینه ها توجه و همچنین برای تامین بار در این بندر اقدام های لازم انجام شود. 

وی با اشاره به این که بار نیاز به زیرساخت دارد و وجود زیرساخت سرمایه گذاری را به همراه می آورد ادامه داد: در صورت افزایش حجم کشتی های ورودی به بندر چابهار، لجستیک بار را انجام خواهیم داد و هیچ باری معطل کامیون نخواهد ماند، همچنین زیرساخت های لازم برای نگهداری و حمل بار در استان به سرعت ایجاد می شود.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان این که ظرفیت های زیادی در استان وجود دارد که می توان از امکانات موجود برای نگهداری و حمل بارهای وارداتی و صادراتی از طریق بندر چابهار بهره برد اظهار کرد: با تخصیص بار به طور قطع تامین سوخت، خدمات رفاهی، امکانات لجستیکی، گمرکی و ایجاد زیرساخت ها تسهیل می شود. 

موهبتی تاکید کرد: باید به سمتی پیش برویم که شاهد افزایش ورود بار و توسعه امکانات نگهداری کالا در بندر چابهار و همچنین توسعه زیرساخت های جاده ای در استان باشیم، تحقق این مهم مستلزم هم افزایی و همدلی است.
وی گفت: تامین بار باید به سمتی برود که دو سر بار باشد، چراکه تامین یک سر بار، از نظر اقتصادی به صرفه نیست و هزینه های وارد بر کالا را افزایش می دهد.

نقش کلیدی بندر چابهار در استان های شرقی کشور
بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه با تاکید اینکه بندر چابهار می تواند در تامین کالاهای اساسی کشور، کاهش هزینه های وارده بر این نوع کالاها که مورد نیاز استان های شرقی کشور است، رونق تولید و ایجاد صنایع در سیستان و بلوچستان و استان های شرقی نقش کلیدی ایفا کند اظهار کرد: بندر چابهار با زیرساخت های مناسب بندری و تجهیزات پیشرفته قابلیت تخلیه و بارگیری انواع کالا و پهلوگیری کشتی های بزرگ اقیانوس پیما را دارد.

وی با بیان این که ارتقای سهم تجارت دریایی کشور با استفاده از بندر چابهار راهبردی در برون رفت از تنگناهای اقتصادی و سیاسی وارد بر کشور است، خواستار اختصاص 20 درصد کالاهای اساسی کشور به بندر چابهار و اصلاح فرایندهای گمرکی به منظور انتقال کالا به انبارهای خارج از بندر شد.

بر اساس این گزارش، این مسئولان امروز از امکانات و زیرساخت های انبارهای طریق القدس، ساختمان جدید گمرک و جاده دسترسی طرح توسعه بندر شهید بهشتی، زیرساخت ها، اسکله ها، تجهیزات و ساختمان های عملیاتی طرح توسعه بندر شهید بهشتی، ساختمان جدید یگان حفاظت بندر چابهار و انبارهای سرپوشیده و محوطه های دپوی کالا بازدید کردند، همچنین شب گذشته تنها رصدخانه تخصصی، آموزشی استان در محل مجتمع آموزشی مدارس بندر چابهار افتتاح شد و به بهره برداری رسید. 

گفتنی است: افتتاح و بهره برداری از اولین دفتر بخش خصوصی کشور افغانستان در بندر چابهار، بازدید از پروژه شبکه معابر تاسیسات زیربنایی اراضی بندر شهید بهشتی و فرآیند جمع آوری اسکله های نصب سریع در بندر شهید بهشتی از دیگر برنامه های سفر معاونان وزیر راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، استاندار سیستان و بلوچستان و اعضای هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی به بندر چابهار است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۹۹۲


ارسال