چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۱
نرم‌افزار روسی - آمریکایی فیس‌اپ، امن نیست
 
برنامه فیس‌اپ که در روزهای اخیر دوباره محبوب شده، دسترسی‌های نامعلومی به دوربین و تصاویر تلفن‌های هوشمند دارد که موجب نگرانی کارشناسان امنیت سایربیری شده است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه هیچ‌مقوله‌ای مانند امنیت برای کاربران تلفن‌های هوشمند، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اهمیت ندارد، اما وجود هزاران نرم‌افزار موبایلی، ده‌ها شبکه اجتماعی و میلیون‌ها داده در فضای مجازی به‌مقداری زیاد است که مدیریت و بررسی موارد امنیتی تمامی آن‌ها، کار دشواری خواهد بود. نکته مهم آن است که برخی برنامه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی در یک زمان به‌خصوص بسیار مشهور و معروف می‌شوند، این برنامه‌ها با حمایت همه‌جانبه مورد توجه کاربران قرار می‌گیرند و به‌یکباره در تمام فضای مجازی تصاویر و مطالب ارسالی از این برنامه‌ها افزایش می‌یابد، در این هنگام باید مواظب باشیم، زیرا تجربه نشان داده که در پشت پرده این حمایت‌های ناگهانی، اهدافی غیراخلاقی وجود دارد.
آیا نرم‌افزار فیس‌اپ امن است؟
این اتفاق دقیقا برای نرم‌افزار فیس‌اپ رخ داد، این برنامه که با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، چهره انسان‌ها را تغییر می‌دهد (به‌طور مثال پیر می‌کند) در قوانین خود به‌طور واضح آورده است که هر تصویر وارد شده به نرم‌افزار در سرور‌های اصلی این برنامه ذخیره می‌شود، این یعنی یک نسخه از تمامی تصاویری کاربران به این برنامه وارد کرده اندنداند در سرور برنامه فیس‌اپ ثبت شده و مدیران این نرم‌افزار به آن‌ها دسترسی دارند، این خود اولین دلیل برای عدم استفاده از این برنامه است.
اما پس از آن‌که این نرم‌افزار در روز‌های اخیر دوباره مطرح شده و استفاده از آن به‌شدت افزایش پیدا کرده است، بسیاری از محققان امنیت سایبری در سراسر دنیا به این مورد اشاره کردند که مجوز برنامه برای دسترسی به دوربین و تصاویر گالری کاربران قابل اطمینان نیست و به‌احتمال فراوان با این مجوز، سرور‌های اصلی برنامه فیس‌اپ به اطلاعات موجود در تلفن هوشمند کاربران دسترسی دارند.
برنامه فیس‌اپ از کجا می‌آید؟
نرم‌افزار فیس‌اپ یک برنامه روسی است، مرکز اصلی این برنامه در سن‌پترزبوگ قرار دارد، اما نکته بسیار جالب آن است که سرور اصلی برنامه در آمریکا مستقر است، ارتباط بین روسیه و آمریکا مشخص نیست، اما کارشناسان امنیتی سایبری با بررسی داده‌های این برنامه اعلام کردند که سرور برنامه که تصاویر کاربران را درخود ذخیره می‌کند در آمریکا قرار دارد. با این وجود دقیقا مشخص نیست که با برنامه‌ای روسی یا آمریکایی طرف هستیم؟ در هر صورت امنیت کاربران و حفظ حریم شخصی بسیار ارزشمند است و به تمامی افرادی که این برنامه را در تلفن هوشمند خود نصب کرده‌اند پیشنهاد می‌شود سریعا آن را حذف نمایند.
مدیران این برنامه در روز‌های اخیر با ایجاد چالش تصویر پیری در فضای مجازی به دنبال مطرح سازی مجدد فیس‌اپ هستند، در اینستاگرام و توئیتر نیز هشتگ faceappchallenge# بسیار مطرح شده و تمامی کاربران به استفاده از برنامه ترغیب شده‌اند. استفاده افراد مشهور، بازیگران و ورزشکاران نیز تنها موجب افزایش محبوبیت برنامه شده به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از طریق مارکت گوگل‌پلی این برنامه را نصب کرده‌اند.
انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۰۳۳


ارسال