جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ,6 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۳
خبر خوش برای دامداران سیستانی؛
موافقت سازمان دامپزشکی کشور برای ورود دام پرواری از افغانستان
 
هزاران دامدار در شمال استان سیستان و بلوچستان پس از دودهه خشکسالی به دلیل عدم توان در تامین علوفه دام های خود را از دست داده اند.
به گزارش عصرهامون به نقل از  پایگاه خبری اوشیدا؛ پرورش دام عمدتا شغل اصلی روستائیان در شمال استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود که در سال های اخیر با توجه به شرایط آب و هوا و خشکسالی اخیر نه تنها از بین رفته است بلکه گاو اصیل سیستانی نیز که زیستگاه آن در سیستان قرار دارد و عمدتا از نیزار های تالاب هامون تغذیه می کند در معرض انقراض قرار گرفته است.
در همین رابطه قیمت گوشت در سیستان در گذشته بسیار ارزان تر از سایر شهرهای ایران بوده است به طوری که شهروندان به صورت مستقیم و بدون واسطه گوشت را از دامدار تهیه و مورد استفاده قرار می دادند.
با این حال دامداران اکنون به واسطه عدم توان تامین علوفه ، بسیاری از دام های خود را از دست داده اند و به طور کلی پرورش دام در سیستان با چالش جدیدی رو به رو شده است.
حامد گنجعلی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نیمروز در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: پرورش دام در سیستان پیشینه ای دیرینه دارد که در گذشته بخش عمده ای از گوشت کشور را تامین می کرده است.
وی افزود: مردم سیستان در پرورش دام استعداد خاصی دارند لذا می توان با همکاری مسئولین در سال رونق تولید مجددا دامپروری را در سیستان احیا کرد که تاثیر بسزایی در قیمت گوشت قرمز خواهد داشت.
گنجعلی تصریح کرد: هم اکنون کشتارگاه دام واقع در شهرستان هامون نیز در کنار کارخانه های بسته بندی گوشت با رعایت بهداشت آماده تحویل گوشت قرمز و صادر کردن آن به سایر نقاط کشور هستند که این امر می تواند رونق اقتصادی خوبی برای دامداران منطقه رقم بزند.

احیای دامداری سیستان با واردات دام از افغانستان 

غلامرضا گنجی فرماندار شهرستان زابل در این خصوص گفت : با موافقت سازمان دامپزشکی کشور واردات دام پرواری و مولد به هر تعداد مورد نیاز ، از کشور افغانستان تسهیل و امکان نگهداری آن دام ها در روستا فراهم شده است.
وی افزود: دامداران و متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادارات دامپزشکی شهرستان خود مراجعه کنند.
گنجی تصریح کرد: پرورش دام می تواند مشاغل از دست رفته روستائیان را مجدداً احیا کند . باعث رونق اقتصاد منطقه شود.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۱۸۰


ارسال