سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ,22 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۰
رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان خبر داد
برنامه ریزی دولت برای شکوفایی بخش معدن در سیستان و بلوچستان
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان از برنامه ریزی دولت برای شکوفایی بخش معدن در استان خبر داد و گفت: با توجه به ذخایر معدنی موجود در استان، صنایع معدنی می تواند محور توسعه این نقطه از کشور قرار بگیرد.
به گزارش عصرهامون، نشست هم اندیشی رئیس سازمان نظام مهندسی ایران با سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی سیستان و بلوچستان صبح امروز، 5 مرداد در محل سالن جلسات سازمان صمت استان در زاهدان برگزار شد.

در این نشست نادر میرشکار، رئیس سازمان صمت استان گفت: توجه به ظرفیت یک میلیارد و 300 میلیون تن مواد معدنی استان رونق اقتصادی استان را در پی خواهد داشت؛ در همین راستا از طرف دولت و سازمان های وابسته به وزارت صمت، برنامه ریزی هایی جهت شکوفا شدن بخش معدن و ایجاد صنایع معدنی در سیستان و بلوچستان در حال انجام است.  

وی ادامه داد: این استان در خیلی از شاخص ها توسعه ای از میانگین کشوری پائین تر است و عمده طرح های توسعه ای از جمله توسعه  زیرساخت های ترانزیت، بازرگانی و صنایع مانند راه آسفالت، برق، راه آهن، گاز، توسعه بندر چابهار و ... از  بعد از انقلاب در استان شروع شده و در حال پیگیری است.

وی ضمن ابراز خرسندی از مهیا شدن زیرساخت های بندر چابهار جهت ارتباطات ترانزیت و بازرگانی، افزود: این بندر به سبب فراهم بودن امکان مبادلات تجاری در شرایط جدید و از طریق مجاری جدید، گره گشای کشور شده است.  

میرشکار ادامه داد: در زمینه اکتشافات مواد معدنی، ضرورت دارد تا سرمایه گذاری لازم صورت بگیرد تا بدانیم چه مواد معدنی داریم و براساس این داده بتوانیم برنامه ریزی و در بخش معدن سرمایه گذاری کنیم؛ سازمان های زمین شناسی و نهادهای عمومی وابسته به دولت در بخش معدن و زمین شناسی نیز جهت فرصت سازی برای مردم استان تاثیرگذار هستند و باید در استان سرمایه گذاری کنند.

وی لازمه و شرط اصلی توسعه را سرمایه گذاری دانست و تصریح کرد: اگر قرار باشد توسعه ای اتفاق بیفتد، باید سرمایه گذاری انجام شود، و این سرمایه گذاری برمبنای تولید باشد. در این خصوص به سبب شناسایی مواد معدنی جدید در استان امیدواری هایی داریم.

 این مقام مسئول اظهار کرد: از 185 هزار کیلومتر مربع جستجو در پهنه های اکتشافی استان، 85 هزار کیلومتر مربع توسط شرکت های دولتی و خصوصی در حال انجام است که خوشبختانه تا کنون نیز مواد معدنی جدید کشف شده است.

وی ادامه داد: از دیگر طرح هایی که در راستای رونق تولید و توسعه معادن استان در حال اجراست، توسعه، شناسایی و فعال سازی معادن کوچک مقیاس است؛ این بخش توسط بخش خصوصی در حال انجام است و از جمله نمونه های آن می توان به معادن کوچک مقیاس مس ، طلا و ... که توسط شرکت تهیه تولید مواد معدنی عملیاتی شده اشاره کرد. همچنین معدن آنتیموان به نتایج خوبی رسیده و چند طرح دیگر نیز از جمله آهن پلاسری در حال بررسی است.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به بخش معدن و برنامه ریزی توسعه استانی با محور قرار دادن این بخش، خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان پراکندگی و وسعت قابل توجهی دارد، لذا توجه به توسعه واحدهای معدنی کوچک که متناسب با برنامه های ما هستند، به توسعه استان کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان صمت با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های جوانان بومیو  متخصص در رشته های مرتبط با بخش معدن استان و شرکت های مشاوره مستقر در استان برنامه مدنظر این سازمان و در حال انجام است، گفت: سازمان نظام مهندسی یک سازمان تخصصی و  نقش آفرین در توسعه معادن است که در استان سیستان و بلوچستان از ساختار خوبی برخوردار است و مجموعه صنعت، معدن و تجارت استان مثل گذشته، آمادگی کامل همکاری با این سازمان را دارد.

داریوش اسماعیلی، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران و رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: سازمان نظام مهندسی معدن کشور یک سازمان غیر انتفاعی است که تعدادی از افراد متخصص در رشته های مرتبط از جمله زمین شناسی ، معدن و ... در آن مشغول به فعالیت اند.

وی افزود: از نظر تشکیلاتی، 5 نفر در استان از طریق برگزاری انتخابات به عنوان اعضاء هیات مدیره انتخاب می شوند و تعداد 11 نفر نیز به عنوان هیات عمومی از طرف شورای مرکز ی انتخاب می شوند.

وی ادامه داد: تفاوتی که سازمان نظام مهندسی معدن با دیگر تشکل های خصوصی دارد این است که یک شرکت خصوصی بحث های اقتصای خودش را دارد اما سازمان نظام مهندسی معدن به دنبال انتفاع نیست و نمی توانند مانند شرکت های دیگر فعالیت در پروژه ها داشته باشد .

اسماعیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مواد معدنی از جمله مواد تجدیدناپذیر اند، فعالیت این سازمان تدوین دستورالعمل ها، قوانین و قواعدی است تا از مواد معدنی کشور، صیانت شود؛ در نهایت این قوانین و مقررات را در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می دهد.

رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی در خصوص استفاده از مسئولین فنی معادن نیز گفت: هر معدن باید حداقل یک نفر مسئول فنی (متخصص در رشته های مرتبط با معدن، آشنا با قوانین، مقررات و روش کار در معدن) داشته باشد که این موضوع معرفی مسئول فنی به معادن در سازمان  نظام مهندسی تعریف می شود.

وی افزود: این افراد نیز باید از طرف سازمان نظام مهندسی معدن پروانه صلاحیت داشته باشند و این مسئول فنی وظیفه نظارت و ارسال گزارشات معدن را به سازمان صنعت، معدن و تجارت را دارد.

اسماعیلی در خصوص همکاری های کارشناسانه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن کشور عنوان کرد: تدوین طرح های اکتشافی و بهره برداری معادنی که واگذار شده و اجرا شدن آن توسط سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها است که در همین ارتباط روند فعالیت ها با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: از جمله وظایف سازمان نظام مهندسی کشور بحث آموزش است و بخش خصوصی این مهم را انجام داده و از طریق تامین مالی که از طرف شرکت ایمیدرو انجام شده، در سطح کشور 600 دوره آموزشی را برای معادن بخش خصوصی برنامه ریزی کرده ایم  که این خود گامی مهم به جهت توانمند سازی بخش خصوصی است.

وی در ادامه تصریح کرد: در کشور بالغ بر یک هزار و 800 هزار میلیارد توان نقدینگی داریم که گاهی عامل اصلی بحران در کشور می شود و در بخش های مسکن، طلا، ارز و ... ایجاد مشکل می کنند. اگر بخشی از این نقدینگی در بخش معدن کشور هدایت شود آسیب های این مشکلات در جامعه کمتر خواهد شد.

اسماعیلی افزود: ما در کشور پتانسیل های معدنی خوبی داریم که کشف کنیم؛ در دوره ی جدید، نقش سازمان نظام مهندسی معدن این خواهد بود که بخشی از نقدینگی کشور را برای بخش معدن و صنایع معدنی جذب کنیم. در همین ارتباط قراردادی با شرکت  ایمیدرو منعقد شده تا موانع را برای رفع اقدام کنیم.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان از حیث زمین شناسی پتانسیل های ارزشمندی دارد. در این استان اکتشاف معادن طی چندسال اخیر روند رو به رشدی داشته و روز به روز بهتر شده. حضور سازمان های توسعه ای از جمله ایمیدرو و تهیه و تولید مواد معدنی،  منجر به اکتشاف مواد معدنی در استان شده که نهایتا با این اکتشافات می توانیم مواد معدنی خوبی را کشف و بهره برداری کنیم.

اسماعیلی تصریح کرد: در این استان تمرکز در معدن، صنایع معدنی و صنایع پایین دستی و ... است که زمینه ساز ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کشور 5 هزار و 700 معدن فعال داریم که شامل معادن کوچک و بزرگ است گفت: استراتژی دولت جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد صنایع فرآوری مواد معدنی در بخش معدن است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در معادن، صنایع معدنی و فرآوری  مس، آهن و آلومینیوم می تواند در کشور ارزش افزود و اشتغال سازیی خوبی  ایجاد کند و برای یک و نیم میلیون تن مواد مورد نیاز فولاد که در بحث تولید  فولاد در کشور استفاده می شود یاز به  5 کارخانه بزرگ احتیاج داریم که می تواند 7 هزار شغل به طور مستقیم و در کنار هر شغل مستقیم 15 نفر اشتغال به طور غیر مستقیم ایجاد کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در پایان گفت: پیشنهاد ما جهت توسعه بخش معدن در نظر گرفتن مشوق های سرمایه گذاری جهت سرمایه گذاران است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۲۹۷


ارسال