جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ,29 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
موسس انجمن نذر طبیعت ایران از تهیه و ارسال تانکرهای ذخیره سازی آب به مناطق روستایی در جنوب سیستان وبلوچستان خبر داد.
احمد بحری در گفتگو با عصرهامون گفت: انجمن نذرطبیعت یک سازمان مردم نهاد و غیردولتی است که در راستای اهداف خود برای حفاظت از حیات وحش از راه های مختلف برای کاهش تعارض بین انسان و تمساح های در خطرانقراض گاندو نسبت به اهدای چندین مخزن ذخیره آب به تعدادی از روستاهایی که بیشترین حادثه درآنها رخ داده است اقدام کرد.
 
وی افزود: پس از وقوع دو حادثه دلخراش که برای دو کودک در منطقه چابهار استان سیستان وبلوچستان رخ داد و در اثر حمله تمساح مورد جراحت قرار گرفتند طرحی به قید فوریت در دستور کار قرار گرفت تا با استفاده از امکانات موجود نسبت به کاهش این صدمات اقدام کنیم.
 
به گفته بحری؛ در همین راستا چهار مخزن ده هزار لیتری با حمایت شهروندان تهیه و به مقصد شهرستان سرباز و روستاهای مورد نظر از جمله مولا آباد ١ و ٢ ، ازاتی سفلی و ازاتی علیا بارگیری شد.
 
وی تاکید کرد: با هماهنگی صورت گرفته این مخزن ها در مرکز هر یک از روستاها قرار می گیرد تا دسترسی مردم به آن آسان باشد و اطراف مخزن نیز با بلوک سیمانی محصور خواهد شد تا از تابش نور خورشید در امان بماند.
 
وی ادامه داد: این مخزن ها به شبکه آب روستایی متصل می شود و با توجه به جیره بندی آب در ایامی که آب لوله کشی قطع شود توسط تانکرهای آبرسان پر خواهند شد.
 
بحری خاطرنشان کرد: کلیه هزینه های جاری این پروژه شامل دیوار کشی، افزایش تعداد مخزن و نیز خرید آب از محل کمک های مردمی رسیده تأمین می شود و ریز هزینه ها در سایت نذرطبیعت به اطلاع حامیان خواهد رسید.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان نیز با تقدیر از این اقدام مثبت و ارزشمند به خبرنگار ما گفت: حضور در صحنه و حمایت مردم در عرصه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی قابل تقدیر بوده و نشان دهنده فهم و درایت بالای شهروندان است.
 
وحید پورمردان افزود: تامین و تکمیل زیرساخت های آبرسانی یک بخش از نیازهای این مناطق است اما مهمترین قسمتی که باید به آن توجه جدی تری داشته باشیم موضوع فرهنگ سازی در مناطق زیست گاندو است به گونه ای که اگر آموزش های لازم به بومیان منطقه داده شود شاید هرگز شاهد بروز اتفاقات تلخ ناشی از برخورد تمساح و انسان نباشیم.
 
وی ادامه داد: به همین منظور محیط بانان سیستان وبلوچستان طی روزهای اخیر با حضور در روستاهای حاشیه رودخانه سرباز و منطقه حفاظت شده باهوکلات نسبت به آموزش چهره به چهره و افزایش آگاهی عمومی بومیان درباره نحوه برخورد مسالمت آمیز با گاندو اقدام کردند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۴۹۲


ارسال