يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ,15 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۶
چنبره توفان و گرد و خاک بر آسمان جنوب شرق؛
غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان به 16 برابر حد مجاز رسید
 
رئیس اداره هواشناسی زاهدان گفت: وزش باد شدید و گردوخاک که از دیشب در شمال سیستان و بلوچستان آغاز شده، امروز به اوج رسید و غبار ناشی از آن به زاهدان نفوذ کرد و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به 16برابر حد مجاز رساند.
محسن بستانی در گفت وگو با عصرهامون، اظهار داشت: هم اکنون شرایط کیفی هوای زاهدان برای تمام گروه های سنی ناسالم است و توصیه می شود افراد آسیب پذیر و بیماران تنفسی و قلبی از حضور در فضای باز اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه بیشینه سرعت وزش باد امروز در زابل به بیش از 100 کیلومتر بر ساعت رسید، گفت: غبار ناشی از این باد شدید ساعاتی پیش به زاهدان نفوذ کرد و موجب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به 2هزار 367 میکروگرم بر متر مکعب معادل 16برابر حد مجاز برسد؛ شدت این پدیده در حال حاضر در زاهدان به حدی است که شعاع دید افقی در فرودگاه این شهر را به 200 متر کاهش داده است.

بستانی با بیان اینکه وقوع توفان شدید موجب بروز اختلال در اکثر محورهای مواصلاتی شمال استان به ویژه زاهدان-زابل شده تصریح کرد: وزش بادهای 120 روزه در سیستان که از دیشب بر شدت آن افزوده شد، صبح امروز منجر به رسیدن بیشینه سرعت وزش باد به 101 کیلومتر بر ساعت شد که شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را به 2هزار و 500 متر کاهش داد و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به هزار و 50 میکروگرم بر متر مکعب معادل 7 برابر حد مجاز رساند.

وی اظهار کرد: تا اوایل هفته آینده در شمال استان وزش بادشدید و گرد و خاک، و در نقاط مستعد توفان گرد و خاک، کاهش دید افقی و اختلال در تردد جاده ای به ویژه در مسیرهای زهدان_ زابل، زاهدان_ نهبندان، زابل_ نهبندان، زاهدان_ بم و ایرانشهر _ بم رخ خواهد داد. طی این مدت، در زاهدان، نواحی مرکزی و جنوب استان افزایش غبار داشته و باد و گردوخاک با شدت کمتر نسبت به شهرهای شمالی انتظار می رود.

وی اذعان داشت: با شمالی شدن جریانات در نیمه شمالی استان، کاهش تدریجی 5 تا 8 درجه ای دما رخ خواهد داد؛ ناپایداری های مونسون تضعیف شده ولی همچنان امروز بعدازظهر در نیمه جنوبی استان و سواحل شرایط برای رشد ابرهای همرفتی، رگبارهای پراکنده و رعد و برق مهیاست.

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد: دریای عمان به ویژه در بخش های شرقی مواج پیش بینی می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۷۱۸


ارسال