شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ,30 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
کارشناس اقتصاد سازمان صنعت و معدن تجارت شهرستان ایرانشهر گفت: واردات بی رویه لوازم التحریر باعث کاهش تولیدات داخلی و باعث تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران ایرانی شده است.
به گزارش عصر هامون، عبدالرزاق یوسفی نسب در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: با توجه به این که در چند سال اخیر ممنوعیت واردات یک سری اقلام و نوشت افزار و لوازم التحریر که توسط دولت اعمال شده بود باعث احداث تعداد بیش تری از کارخانجات تولید کننده لوازم التحریر در کشور شد و سرمایه گزاران مطمئن از ممنوع بودن واردات لوازم التحریر به کشور بودند و اینکه می توانند محصولات تولیدی خود را در داخل کشور به فروش برسانند.
وی افزود: اما دولت ممنوعیت واردات را لغو کرد و از کشورهای خارجی لوازم التحریر و نوشت افزار وارد کشور کرد و در گمرک قیمت خیلی پایین تر از قیمت واقعی پرداخت می کردند که پرداخت پایین تعرفه و قیمت تمام شده محصول وارداتی باعث می شد قیمت محصول کاهش یابد.
وی تصریح کرد: به دلایل مزیت قیمتی، مصرف کننده رو به کالای خارجی آورده بود و این امر باعث ورشکستگی کارخانجات و سرمایه گزاران شد و فرصت های شغلی ایجاد شده از بین رفت و موجب بیکاری کارگران شد و بیکاری کاهش رفاه را در پی دارد و کاهش رفاه باعث کاهش معیشت کارگران شده است.
وی اذعان داشت: خانواده های ایرانی و مصرف کننده باید رو به خرید کالای ایرانی بیاورند تا کارخانه ها فعال شوند تا کارگران سر کار بیایند و باعث افزایش رفاه و سطح معیشت کارگران شوند.
یوسفی نسب گفت: واردات بی رویه از یک طرف و سلایق متنوع مصرف کنندگان و گرایش بیشتر به کالاهای وارداتی باعث شده ظرفیت بالفعل تولید داخلی کاهش یابد و خرید کالاهای نوشت ابزاری خارجی باعث غیرفعال شدن کارخانجات و تعطیلی کسب و کار کارگران شوند. به گفته این کارشناس ظرفیت بالقوه تولید داخل بیش تر از نیاز بازار است برنامه ریزی برای صادرات کالاهای نوشت ابزاری باید در اولویت برنامه قرار بگیرد زیرا صادرات موجب ارز آوری بیشتر و افزایش درآمد برای دولت و رونق بیشتر می شود.
یوسفی نسب با اشاره به افزایش تمایل مصرف کنندگان به کالای خارجی و وارداتی افزود: ضعف فرهنگ سازی در این زمینه و کوتاهی دولت، مردم باعث کاهش رونق تولید در این زمینه هم شده است و باید فرهنگ سازی و ترویج از خانواده ها و آموزش و پرورش صورت بگیرد تا مصرف کنندگان ترغیب به خرید کالای تولید داخلی شوند.
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۷۳۵


ارسال