سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ,2 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان:
خشکسالی تالاب هامون ریزگردها را به زاهدان رساند/ "عصرهامون"؛ رسانه ای پویا با رویکرد زیست محیطی
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان گفت: گرد و غبار و توفانی که طی روزهای گذشته در زاهدان شاهد بودیم ناشی از خشکسالی جنوب تالاب هامون بوده است.
به گزارش عصرهامون؛ وحید پورمردان که به مناسبت روز خبرنگار در دفتر این پایگاه خبری حاضر شده بود گفت: این استان دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بسیاری در حوزه های طبیعی و زیست محیطی است اما در برابر این دارایی خدادادی متاسفانه با کمبود گروه های مردم نهاد حمایتی محیط زیست مواجه هستیم.

وی افزود: بر اساس بررسی نقشه های هوایی از گرد و  غبارهای اخیر در منطقه دو راهی زابل زاهدان و تاسوکی و  تاثیر این گرد و غبار در مرکز استان، نتایج کارشناسی و  بررسی به عمل آمده نشان دهنده این بود که یکی از عوامل بروز این معضل زیست محیطی و  یکی از کانون های اصلی و مهم این معضل مربوط به جنوب تالاب هامون بوده است.
 
وی خاطرنشان کرد: این منطقه سال هاست به خاطر ایجاد دایک و  با هدف نگهداری آب در اطراف کوه خواجه مانع رسیدن آب به جنوب هامون هیرمند و کوه خواجه شده است در حالی که در جنوب تالاب و هامون هیرمند مناطق وسیعی از گیاهان شورپسند قرار گرفته که به تنش های خشکسالی بسیار مقاوم است.
 
وی تاکید کرد:اگر یک یا دو  دوره به این محدوده آب رسانی شود می توان با احیای پوشش گیاهی موجب تثبیت بستر تالاب و جلوگیری از برخواست خاک در این فصول شد.
 
پورمردان در ادامه گفت: پایگاه خبری عصرهامون رسانه ای پویا با رویکرد زیست محیطی است که با سلسله اخبار و گزارشات خود تاکنون کمک شایانی به محیط زیست استان کرده و پرسنل آن نیز به صورت تخصصی در قالب یک نیروی زبده مشغول فعالیت هستند که جای دارد از آنها تقدیر و تشکر شود.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۷۴۵


ارسال