پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ ,4 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۸
تابستان نفسگیر در جنوب شرق؛
تیغ توفان در گلوی سیستان/ 465شهروند سیستانی روانه بیمارستان شدند
 
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بر اثر تاخت و تاز طوفان در شمال استان 465 نفر از شهروندان سیستانی راهی مراکز درمانی و بیمارستان ها شدند.
به گزارش عصرهامون، با تداوم وزش طوفان و گرد و خاک در شمال سیستان وبلوچستان هوا برای نفس کشیدن کم است به گونه ای که ذرات گرد و غبار موجود در هوا علاوه بر اینکه شهرهای سیستان و ریه‌های مردمان صبور آن منطقه را مملو از خاک کرده، باعث شده تا مردم سایر شهرهای استان نیز از این وضعیت گلایه مند باشند چرا که گرد و غبار موجود از سیستان فراتر رفته به دیگر نقاط استان هم سرایت کرده است.

با تداوم طوفان گرد و خاک در استان میزان غلظت ذرات معلق در هوای شمال استان 26 برابر حد مجاز شد به طوری که روز گذشته دید افقی در زاهدان به 1800 متر رسید و به گفته رئیس شبکه پایش هواشناسی استان از روز سه شنبه تا پایان هفته جاری نیز سرعت وزش باد به صورت متناوب ادامه خواهد یافت.

در پی تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با عبدالرحمان شهنوازی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان داشت، وی در خصوص آخرین وضعیت طوفان و گرد و خاک موجود در سیستان افزود: به علت تاخت و تاز طوفان در شمال استان تاکنون 465 نفر از مردم این منطقه روانه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شدند.

وی عمده دلیل مراجعه افراد به بیمارستان ها را ناشی از مشکلات قلبی- تنفسی و  چشمی عنوان کرد و گفت: از این تعداد 238 نفر به صورت سرپایی درمان و 127 نفر بستری شدند.

علی ایحال از آنجایی که مشکل ریزگرد‌ها به خشکسالی این منطقه و دریاچه هامون در چند دهه گذشته برمی‌گردد؛ این امرباعث شده تا با افزایش باد‌های شدید، این دریاچه که سابق بر این فرصتی برای منطقه بود، دچار خشکسالی شده و ماسه‌های آن با ورزش باد در فضای استان پراکنده می‌شود.

در همین راستا طی روزهای گذشته برخی از فعالان فضای مجازی در صفحات توییتری خود اقدام به انتشار عکس و مطالبی در این خصوص کرده و خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات مردم سیستان شدند.

به گفته یکی از کاربران " مردم نجیب شمال سیستان وبلوچستان این روزها علاوه بر کرمای نزدیک به 50 درجه، طوفان گرد و خاک با سرعت بسیار بالا را هم تجربه می کنند. مسئولان دولتی در مرکز کشور و همچنین مرکز استان آیا می توانند فقط یک روز چنین وضعیت آب و هوایی وحشتناکی را بدون کولر گازی و اسپیلت تجربه کنند؟؟؟؟؟ "
 

 
طوفان شن در سیستان مردم را خانه نشین کرد
وزش شدید توفان شن مانع جریان عادی زندگی در منطقه سیستان شده به گونه ای که با 26 برابر شدن غلظت غبار در هوا در این منطقه ماسک زدن هم کفایت نکرده و همچنان مردم از بیماری تنفسی، چشمی و ریوی رنج می برند و ترجیح می دهند از خانه‌های خود خارج نشوند و برای در امان ماندن از خاک و شن درها و پنجره‌ها را به روی طبیعت ببندند.
 
انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۷۷۱


ارسال