چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ,13 November 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹
خوشحالی گوسفندان از قیمت بالا و ناتوانی مردم در خرید
 
گرانی و سردرگمی فروش گوسفند و بز در چابهار علاوه بر اینکه دلالان را میدان تار یک روز مانده به عید قربان کرده است از سویی عدم توجه مسئولان به تامین بازار را بار دیگر به منصه ظهور رساند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از چهاربهاران طنزنویس چابهاری با ارسال یادداشتی به پایگاه تحلیلی خبری چهاربهاران از گرانی و عدم توجه به بازار گوسفند در چابهار گلایه کرد؛ متن یادداشت به شرح زیر است:

شهروندان صبور و همیشه در صحنه چابهار، چند روزی است که ماراشپانک (چوپان) از گله (رمگ) پس از معاینه فنی و تست لازم جداکرد و به شخص دیگر سپرد، بین همه ما صحبت ازاین بود که ما و شما از بهترین ها هستیم واین شخص هم دلال نام دارد و قرار است ما را برای قربانی در روز عیدقربان ذبح کنند تا مردگان در آن دنیا ثواب ببرند.

ما را با چه تشریفاتی سوار بر ماشین های تویوتا۱۶۰۰ و۱۸۰۰ نموده وبا اسپوست(علوفه) از ما پذیرایی می کردند، چه سعادتی نصیب ما شده بود که به جای علف های خشک بیابان اسپوست می خوردیم که برایمان حکم جوجه کباب و شیشلیک را داشت.

پس از گذشت چند ساعت بالاخره به چابهار رسیدیم عجب شهر شلوغی بود ماشین های آنچنانی لندکروز، چوست، سانتافه وکرولا بالاخره باکمال احترام و عزت ما را در خیابان بلوچستان کنار یک پل که به زبان بلوچی می گفتند"کوره کر"پیاده کردند و قبل از ما هم بخت برگشتانی اونجا برای فروش مستقر بودند.

بازار خیلی شلوغ بود از اداره دامپزشکی اومده بودند، ببین چقدر خاطر ما برایشان عزیز بود که مجانی معاینه مان می کردند تا تب کریمه کنگو نداشته باشیم از دوستان و رفقای ما هیچکدام این مریضی را نداشت.

اولین نفر به سمتم آمد و از صاحبم قیمتم را پرسید خیلی ترسیده بودم که صاحبم منو با قیمت کمی بفروشد ولی دمش گرم گفت: کمتر از پنج میلیون نمیدم مشتری های دیگه هم اومدند ولی چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هم گفت ولی کسی قادر به خرید ما و دوستانمان نشدند ما فقط اسپوست میخوردیم و خوشحال و مردم نگران از قیمت ها بودند.

نه از ستاد تنظیم بازار خبری بود و نه از سایر دستگاههای نظارتی که روی قیمت ها نظارت کنند یکی از دوستان خودش را یواشکی روی ترازو وزن کرد ۱۵ کیلو شده بود از صاحبمان پرسید ببخشید قیمت من چنده گفت: سه میلیون وپانصد هزار تومان، حساب کردیم گوشتش کیلویی۲۳۳ هزار تومان می شد، ماهمه امیدوار شدیم که تا روز عید قربان با این قیمت ها هیچکدام به فروش نرویم و دوباره به گله گوسفندان برگردیم.

بهرحال شرمنده مردم چابهار هستیم که نمی توانیم برای ثواب دنیوی و اخروی آنان شریک شویم.

انتهای پیام/محمدجوادصادقی
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۸۳۳


ارسال