جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ,4 December 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۴۰
عرضه خرمای ایرانشهر به بازار با حذف واسطه گرها /فروش خرما با قیمت منصفانه
 
معاونت استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر گفت: خرمای تولیدی منطقه را با قیمت منصفانه و با حذف واسطه گرها به بازار کشور عرضه کنیم.
به گزارش عصر هامون، به نقل از پهره، به منظور بررسی قیمت کارشناسی خرید خرمای تولیدی باغات شهرستان های جنوب استان سیستان و بلوچستان جلسه ای با حضور فرمانداران شهرستان بمپور و فنوج و ادارات جهاد کشاورزی و تعاون روستایی، نماینده کشاورزان به میزبانی فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر برگزار شد.
فرماندار ایرانشهر هدف از تشکیل جلسه را ساماندهی نرخ خرما در حمایت از قشر کشاورز دانست.
ابوذر کوثری گفت: هر چند این چنین جلساتی باید در ماه ها و حتی سال های اخیر در حمایت از قشر زحمت کشاورز گرفته می شد اما باز هم این جلسات هم اندیشی می تواند پایه و اساس مهمی برای سال های آتی تلقی شود تا ان شاءالله بتوان تولید خرمای منطقه را با قیمت منصفانه و با حذف واسطه گری به بازار کشور عرضه کنیم.
وی افزود: بلوچستان قطب تولید خرما بویژه خرمای ربی در سطح استان و کشور می باشد اما هیچ برندی از ایرانشهر در تولید این خرمای مشهور در سطح کشور به چشم نمی خورد.
وی تصریح کرد: در شهرستان‌های جنوب استان با توجه به این که شغل اکثر مردم کشاورزی است صنایع فرآوری و تبدیلی خرما وجود ندارد و کشاورزان محصول خرما را از طریق دلالان بفروش می‌رسانند که باید در این زمینه ساز و کار مشخصی تعریف شود.
در این جلسه پس از تبادل نظر و به اجماع نظر حاضرین در جلسه، برآورد کارشناسی قیمت انواع خرما با احتساب منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان در سال ۹۸ به شرح ذیل اعلام شد:
۱- خرمای نوع مضافتی از درجه یک تا سه ۱۵ الی ۲۰ هزار تومان ۲- خرمای نوع ربی از درجه یک تا سه ۲۰ الی ۲۵ هزار تومان.
کوثری گفت: البته ما متولی تعیین قیمت نیستیم اما می توانیم در مقام حامی کشاورز پیش بینی و پیشنهاد خود را از منظر تامین منافع عمومی به مردم اعلام کنیم.
فرماندار ایرانشهر در پایان اعلام کرد در سال های آتی باید کلیه الگوهای تعیین نرخ خرما در استان های همجوار چون کرمان و حتی استان هایی چون خوزستان و بوشهر هم مطالعه و بر این اساس الگو سازی عرضه در سال های آتی ان شاءالله به انجام برسد.
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۸۹۶


ارسال