دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
اصلاحات در یک بلبشو و مشکل مثلث شکل گیر افتاده است. ضلع اول مثلث مشکلات اصلاحات را ضعف عملکردی دولت و اصلاح طلبان طی 6 سال اخیر تشکیل می دهد. ضلع دوم مشکلات بر سر رهبری و لیدری این جریان است که اختلافات با سخنان عارف و کرباسچی آشکار است و ...
به گزارش عصرهامون به نقل از   راه دانا؛ جریان اصلاحات با مشکلاتی که پس از عملکرد ضعیف این جناح سیاسی در مجلس، شورای شهر تهران و دولتی که از آن حمایت کرده داشته وارد چالش جدی شده است اما حالا با آشکار شدن اختلافات میان اعضا و احزاب محوری این جریان سیاسی این مشکلات تشدید شده است. 
اصلاح طلبان پس از اینکه به سب عملکرد ضعیف خود دچار بحران اعتبار شده اند حالا برای ورود به انتخابات مجلس آتی دچار شک و شبهه در زمینه نحوه حضور هستند. از یک سو اصلاح طلبان درباره نحوه حضور در انتخابات در حال بحث هستند از سوی دیگر برخی از ساختارهای اساسی مانند شورای عالی سیاستگذاری را  که اصلی ترین مجموعه انتخاب نامزدهای انتخاباتی این جریان بود را فاقد کارایی لازم برای ورود به انتخابات می دانند.
 
چالش‌های پیش روی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس 
 
در همین رابطه، روز سه شنبه «غلامحسین کرباسچی» دبیر کل حزب کارگزاران از رهبری جریان اصلاحات انتقاد کرد و گفت که هیچگاه خاتمی لیدری این جریان را به عهده نداشته است اما این صحبت ها بسیار پرحاشیه شد و فشارهای زیادی از سوی اصلاح طلبان به کرباسچی وارد شد. وی در واکنش به جنجال‌های پیش آمده درباره اظهاراتش مبنی بر اینکه اصلاحات رهبر ندارد، نوک پیکان را به سمت عارف برد و گفت: «عارف در شورای‌عالی اصلاح‌طلبان و مجلس چه‌کار کرده؟ همه اعتراض‌های اصلاح‌طلبان به دلیل عملکرد اوست.» این درحالی است که وی آشکارا از خاتمی در جریان اصلاحات نام برده بود. 
 
این انتقادات باعث بازی سیاسی پینگ پونگی در جریان اصلاحات شد. «محمدرضا عارف» رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات نیز این‌گونه جواب اظهارات کرباسچی را داد: «آن‌هایی که نقد جدی می‌کنند باید پاسخگوی 6 سال گذشته باشند. همان دوستانی که عامل تصمیم سال ۹۲ شدند، امروز مدعی و طلبکارند.»
 
همچنین عارف با تاکید بر اینکه ما نقد را محترم می‌دانیم اما برخی از انتقادات به دلیل عدم شناخت و اطلاعات صحیح صورت می‌گیرد، بیان کرد: « گاهی در شیوه اداره فراکسیون مطالبی بیان می‌شود که بوی دیکتاتوری از آن به مشام می‌رسد. باید تاکید کنم اصلاحات جریان قائم به فرد نیست و ذاتمان برنمی‌تابد تا یک نفر دست به عمامه‌اش بزند همه چشم بگوید. در فراکسیون امید یک مکانیزم کارشناسی در سطح هیأت رئیسه، شورای مرکزی و مجمع وجود دارد که دوستان به آن  عمل می‌کنند.»
 
موضوعی که به نوعی می توان همان مبحثی که کرباسچی درباره عبور از رئیس دولت اصلاحات مطرح کرد را از آن تلقی کرد. البته در این سخنان عارف تنها به کرباسچی واکنش نشان نداده است بلکه به مرکزیت تصمیم گیری در جریان اصلاحات یعنی سعید حجاریان که چندی است با سخنان بودار خود برای حضور انتخاباتی این جریان نقشه طراحی می کند، انتقاد وارد کرد.
 
همچنین «ابوالفضل سروش»، عضو فراکسیون امید در نقد کرباسچی در توئیتی نوشت: «یاد نظرسنجی‌هایشان در انتخابات ٩٢ برای اقناع خاتمی به حمایت از روحانی و انصراف عارف افتادم که بعدها مشخص شد ساختگی بوده است.» طعنه نماینده اصلاح‌طلب مجلس به کرباسچی درحالی‌است که عبدی، عضو حزب منحله مشارکت سال 81 برای برقراری رابطه با آمریکا در خبرگزاری رسمی دولت نظرسازی کرده بود. 
 
سه ضلع مثلث مشکلات و اختلافات اصلاح طلبان 
 
پس از این سخنان کرباسچی و فشارهای زیادی که به حزب کارگزاران وارد شد «حسین مرعشی» سخنگوی این حزب نظر کرباسچی در مورد سید محمد خاتمی و رهبری جریان اصلاحات را نظر شخصی دانست و گفت: «حزب کارگزاران همچنان خاتمی را رهبر این جریان می‌داند.»
 
حسین مرعشی افزود: «ما برای آقای خاتمی احترام ویژه‌ای قائل هستیم و طبق مصوبات قبلی، آقای خاتمی را رهبر اصلاحات می‌دانیم و اگر آقای کرباسچی مقصودشان این بوده که آقای خاتمی رهبر اصلاحات نیستند، باید در کمیته سیاسی حزب در این باره بحث شود.»
 
حالا درحالی اصلاحاتی ها درباره رهبر اصلاحات بحث می کنند و لابه لای این موارد به نوعی با مطرح کردن برخی مسائل یکدیگر را افشا می کنند که اصلاحات هنوز نمی داند چطور با وجود مشکلات گسترده در انتخابات آتی مجلس ورود کند.
 
در همین رابطه، «مصطفی تاجزاده» فعال سیاسی اصلاح طلب مطرح می کند: «تردیدهای بسیاری در خصوص کیفیت شرکت در انتخابات وجود دارد که میتواند ما را منفعل و از طرفی راه حلهای جدیدی پیش روی ما قرار دهد.»
 
وی می افزاید: «شرکت بدون قید و شرط ضد اصلاحات است، لذا نباید اصلاح طلبان متهم شوند به هر قیمتی در انتخابات شرکت می‌کنند.»
 
به هر جهت اصلاحات در یک بلبشو و مشکل مثلثی شکل گیر افتاده است. ضلع اول مثلث مشکلات اصلاحات را ضعف عملکردی دولت و اصلاح طلبان طی 6 سال اخیر تشکیل می دهد. ضلع دوم مشکلات بر سر رهبری و لیدری این جریان است که اختلافات با سخنان عارف و کرباسچی آشکار است و ضلع دیگر این مشکلات نحوه حضور در انتخابات است که با توجه به بحران اعتباری که در جریان اصلاحات دیده می شود، به عنوان مهمترین مشکل این جریان در انتخابات آتی مجلس مطرح است. 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۹۲۰


ارسال