يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ,23 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۵
تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان بسیج و مجلس منعقد شد؛
سردار سلیمانی: لزوم بهره مندی از ظرفیت های سایر دستگاه ها برای تحقق مردم سالاری دینی
 
تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان بسیج مستضعفین و مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی منعقد و بر لزوم پشتیبانی از ماموریت‎های بسیج و خدمات علمی پژوهشی آن تأکید شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امروز یکشنبه بیست هفتم مرداد ماه 1397 تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان بسیج مستضعفین و مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی منعقد شد.
لزوم بهره مندی از ظرفیت های سایر دستگاه ها برای تحقق مردم سالاری دینی
سردار غلامرضا سلیمانی؛رییس سازمان بسیج مستضعفین در آیین انعقاد تفاهم نامه مشرک با مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت:ما توانستیم پنجمین دهه انقلاب را با افتخار آغاز کنیم که بیانیه رهبری نیز در این رابطه بر حضور مردم و سازمان یافته جوانان برای پیشرفت نظام و انقلاب تاکید داشتند. 
وی افزود:چهل سال عمر پر برکت انقلاب کارنامه های درخشانی دارد و در این بین باید به کم و کاستی هایی نیز توجه می کنیم بر همین اساس باید از ظرفیت های مردمی بیشتر استفاده شود.
سردار سلیمانی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی عصاره مردم است و اگر سازمان بسیج در کنار مجلس قرار بگیرد می توان سرعت تحقق برنامه ها را افزایش دهد. 
 
وی تصریح کرد:در درون کشور ۸۰ میلیون نفر عضو بسیج هستند و از نظر ما هرکس به دنبال موفقیت روز افزون کشور و میهن است در قالب تفکر بسیجی قرار دارد.
در این بین سازمان بسیج هم تلاش دارد برنامه های نظام به واسطه سایر دستگاه ها و سازمان ها تسریع بخشد. 
 
رییس سازمان بسیج عنوان کرد:این همکاری با مجلس را به فال نیک می گیریم تا با سایر سازمان های کشور نیز وارد همکاری شویم.بسیج در همکاری با سایر دستگاه های کشور از جمله قوه قضاییه در پیش گیری از جرایم و فسادهای اقتصادی می تواند کمک کند.در واقع سازمان بسبج در عرض دستگاهی قرار نمی گیرد و طول ماموریت های آنها عمل می کند. 
 
وی افزود:ما در استان ها از مجمع بسیج استانی بهره مند هستیم که یک پارلمان مردمی محسوب می شود و با فعال کردن کارگروه های تخصصی راهکارهای مفید را ارائه می کنند. 
 
همچنین امروز این امکان در سازمان بسیج وجود دارد که با روش های فناوری رسانه می توان با دورترین ارکان بسیج دراقصی نقاط کشور ارتباط برقرار کرد.بر همین اساس شبکه شبا از دستاوردهای فناوری رسانه ای است که سازمان بسیج از آن بهره مند شده است. 
 
سردار سلیمانی خاطرنشان کرد:از نگاه خوب رییس مجلس و همه نمایندگان در تعامل و پشتیبانی بسیج سنگ تمام می گذارند تشکر می کنم.امیدوارم در سایه ی این همکاری ها برای مردم عزیز و انقلاب اسلامی در پنجمین دهه انقلاب گام های مستحکم تر برداریم.
 
وی تصریح کرد:ما خودمان در بسیج هر برنامه ای که به صورت مردمی برگزار می شود کیفیت آن برنامه ها اعجازبرانگیز می شود و مردم به زیبایی اهداف و ماموریت ها را محقق می کنند.
 
رییس سازمان بسیج عنوان کرد:در بحث محرومیت زدایی نیز مشارکت مردمی ضامن اتفاقات بزرگ شد.بر همین اساس هر دستگاهی برای موفقیت باید از مشارکت های مردمی خارج از تشریفات بهره مند باشد. 
در مناطق سیل زده ۱۱ هزار و پانصد مسکن ترمیم و ساخته شد که در تحقق آن شاهد مشرک معجزه آسای مردم بودیم.لذا انعقاد تفاهم با مجلس می تواند در رابطه ی بهره مندی از ظرفیت های مردمی نقش بسزایی داشته باشد.
 
مشکلات کشور برای دوری از تفکر بسیجی است
 
در ادامه مراسم دکتر جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، گفت: سازمان بسیج برآمده از یک تفکر است که گنجاندن آن در قالب یک سازمان دشوار است.امام خمینی همواره بسیج را یک تفکر می دانست که شجره طیبه است و حتی امام در اواخر عمرشان فرمان تاسیس بسیج دانشجویی را دادند.ایشان بربعد تفکری این نهاد تاکید داشتند‌.
وی افزود: بسیج یک نگاه تفکری است که در پرتوی انقلاب اسلامی تشکیل شد و امام با تشکیل بسیج تفکر اتقلاب را حفظ و حراست کردند.
 
دکتر جلالی با توجه به مشکلات موجود در کشور گفت: در دوران دفاع مقدس شاهد نهادینه شدن تفکر بسیج بودیم و مشکلات امروز ما در کشور ناشی از دوری از تفکر بسیجی است و نهاد بسیج در طول انقلاب در حساس ترین موقعیت ها از نظام اسلامی پاسداری کرد.
 
وی افزود: امروز هم امام خامنه ای تبیین کردند که بسیج چه ماموریت هاییی دارد و بسیج به عنوان یک نهاد مردمی است که موفق ظاهر شده و موفقیت بسیج یعنی موفقیت مردم و تحقق مردم سالاری دینی و همه ما وام دار بسیج هستیم و اگر توفیق حضور در بسیج را ندارم  اما تفکر بسیجی را دوست دارم.
 
رییس مرکز کمیسیون های مجلس در ادامه گفت: مجلس بر آن شد تا از ظرفیت های متقابل سازمان بسبج و مجلس استفاده شود و بر همین اساس مقررر شد تا یک همکاری جدی محقق شود.به خصوص با توجه به گام دوم انقلاب اسلامی و فرمایشات رهبری درتحقق این گام با همکاری سازمان بسیج به موفقیت برسیم.
 
وی در پایان افزور: مرکز پژوهش های مجلس یکی از نهاد های سالم کشور است که در آن جوانان متخصص و متعهد مشغول کار هستند و در خردادماه سال گذشته رهبری به مرکز پژوهش مدال افتخار دادند و ایشان مورد تعریف و تمجید قرار گرفتیم و امیدواریم این همکاری با بسبج یک همکاری مفید و طولانی مدت باشد.
 
تفاهم نامه همکاری مشترکسازمان بسیج مستضعفین و مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی منعقد شد که متن آن به شرح زیر است:
با استعانت از خداوند متعال و نظر به اقتضائات نظام جمهوری اسلامی در مقطع کنونی و ضرورت همکاری و تبادل دانش، تجربه و 
هدف از انعقاد این تفاهم نامه همکاری متقابل و پشتیبانی حقوقی و تقنینی از ماموریت‎های بسیج و خدمات علمی_پژوهشی، با استفاده از کلیه امکانات طرفین؛ اعم از توانمندیهای علمی، نیروی انسانی، فنی، اطلاعاتی، تجربه، تخصصی که در بندهای مربوط به زمینه‎های همکاری ذکر شده است، می‎باشد.
مدت این تفاهم نامه از تاریخ امضاء 5 سال می‎باشد.
زمینه‎های همکاری:
-همکاری پژوهشی، آموزشی، توسعه‎ای و راهبردی در زمینه‎های دفاعی و امنیتی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، علمی، حقوقی و قضایی با اولویت موضوعات: اقتصاد مقاومتی، خدمات جهادی و محرومیت زدایی، امنیت پایدار، مبارزه با مفاسد و کمک به مدیریت بحران
-فراهم نمودن بسترهای لازم برای رفع موانع قانونی و اجرایی تحقق بسیج ده‎ها میلیونی
-ارائه خدمات مشاوره‎ای، نظارتی و مشارکت در اجرای پژوهش‎های مورد علاقه طرفین
-تبادل نتایج طرح‎های پژوهشی و گزارش‎های کارشناسی تهیه شده
-فراهم ساختن دسترسی کارشناسان به منابع کتابخانه‎ای، گزارش‎ها، پژوهش ها و امکانات نرم افزاری مورد توافق طرفین
-هدایت طرح های تحقیقاتی محققان در راستای شناسایی مسائل و مشکلات و ارائه برنامه ها و راهکار های لازم
-توسعه و بهبود فعالیت های آموزشی
-تهیه و آموزش نرم افزارها و بانک های اطلاعاتی مورد نیاز طرفین
- اجرای پروژه های مطالعاتی و پژوهشی مورد نظر به سفارش هریک از طرفین
 نحوه همکاری:
-طرفین زمینه های لارم برای توسعه و اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه را فراهم می آورند.
-این تفاهم نامه در 4 ماده و 13 بند در 2 نسخه با متن یکسان تنظیم و به امضا طرفین رسیده که هر کدام حکم واحد دارند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۰۱۴


ارسال