اطعام مساکین، رسم و سیره اهل بیت(ع)/ تبلیغ جایگاه بسیار مهمی در کاهش تعداد نیازمندان و زندانیان دارد

31 مرداد 1398 ساعت 8:42

کارشناس مسائل مذهبی سیستان و بلوچستان گفت: اگر مبلغان ما به صورت درست و در همه جا راوی سنت حسنه انفاق و کمک به ایتام، نیازمندان و زندانیان دربند باشند، قطعا شاهد کاهش نیازمندان و زندانیان در زندانها خواهیم بود.


به گزارش عصرهامون ؛ به نقل از زاهدنیوز ؛ ؛ اطعام نیازمندان و کمک به فقرا، همواره در جامعه اسلامی جاری بوده و از اهمیت زیادی برخوردار است و دین مبین اسلام نیز مسلمانان را بسیار به این امر پسندیده تشویق کرده است.

یکی از زیباترین نمونه های اطعام در ۲۵ ذی الحجه اتفاق افتاد به گونه ای که خداوند سوره هل اتی "سوره انسان" در شأن امیرالمؤمنین (ع)، فاطمه زهرا (س)، امام حسن(علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) نازل کرد چرا که بعد از سه روز روزه، افطارشان را به مسکین، یتیم و اسیر داده و خود تنها با آب افطار می کردند.

در همین رابطه حجت الاسلام مجتبی گزمه در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز بیان کرد: امام صادق(علیه السلام) از پدرانش(ع) روايت نموده كه اميرمومنان علي(ع) فرمود: هيچ مرد و زن مومني نباشد كه دست مهر و نوازش خويش را بر سر يتيمي كشد جز آنكه خداوند به تعداد هر مويي كه از زير دست او بگذرد براي او حسنه‌اي بنويسد.

کارشناس مسائل مذهبی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در سیره امام حسن(ع) نیز آمده است که ایشان دوبار کامل همه اموال خود را به ایتام و فقرا بخشیدند و درواقع همه اهل بیت(علیه السلام) تمام زندگیشان انفاق در راه خداوند بوده است، پس چه زیباست که رهرو امامان و معصومین(ع) باشیم.

وی افزود: اهل بیت(ع) در تمامی روزهای سال به این سنت حسنه انفاق مشغول بودند و این مورد به یک زمان و مکان خاص محدود نمی شد و ما هم می توانیم در همه حال با تبلیغ این روش و سنت حسنه و درحالی که امروز اهل باطل دائم در حال تبلیغ اصول باطل خودشان هستند، دیگران را به این عمل انسانی و اسلامی دعوت کنیم.

وی با اشاره به اینکه آزادی زندانیان گرفتار و کمک به خانواده های بی سرپرست یکی از زیباترین اقداماتی است که امسال شاهد آن بوده ایم، تصریح کرد: در واقع اگر زندانی دربند است و زندان های ما پر است بخاطر تبلیغ ضعیفی است که در رابطه با کمک به آزادی این زندانیان نیازمند انجام شده که نیاز است همه مبلغان بیشتر از قبل و به صورت درست برای این عمل نیکو تلاش کنند زیرا تبلیغ جایگاه بسیار مهمی در این زمینه دارد.

حجت الاسلام گزمه در پایان خاطرنشان کرد: کار مشارکتی و حضور نهادها، ارگان‌های دولتی و غیر دولتی که بخشی از وظایف آنها در ارتباط با یتیمان تعریف شده از جمله کمیته امداد، بهزیستی و ... و همچنین رشد چشم گیر مراکز خیریه مردم نهاد نیز گامی موثر در حمایت از ایتام و نیازمندان است.

انتهای پیام/


کد مطلب: 115102

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/115102/اطعام-مساکین-رسم-سیره-اهل-بیت-ع-تبلیغ-جایگاه-بسیار-مهمی-کاهش-تعداد-نیازمندان-زندانیان

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/