پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۲
معضل جدید در تالاب هامون/ بوی اجساد ماهی ها به مناطق مسکونی رسید
 
بعد از خشک شدن بخش هایی از سیلاب های کشور افغانستان ، تالاب هامون به گورستان آبزیان تبدیل شده است.
به گزارش عصرهامون ؛ به نقل از  پایگاه خبری اوشیدا؛ با خشک شدن تالاب هامون در بخش هایی از کوه خواجه بسیاری از آبزیان در این محل به کام مرگ کشیده شدند، این تراژدی تلخی است که هر سال بر سر ماهی های تالاب هامون می آید.
به گفته مسئولان اکثر ماهی های مرده در این تالاب هرز ماهی هستند که عملا به مصرف خوراک انسان ربطی ندارد، اما صیادان می توانند آنها را برای خوراک طیور به کارخانه ها بفروشند.
این در حالی که در بین اجساد ، ماهی های خوراکی نیز دیده می شوند که اکنون برخی از سودجویان آنها را بری مصرف بقیه شهروندان لا به لای دیگر ماهی ها به فروش می رسانند.
همچنین جمع آوری بیش از اندازه ماهی ها توسط اهالی کوه خواجه باعث شده است تا اجساد این آنها بوی نامطبوعی به سوی شهروندان روانه کند تا این امر باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای زندگی در شهر علی اکبر شود.
به گفته رئیس کل شیلات سیستان بیش از ۹۵ درصد این ماهی ها هرز ماهی هستند که هیچ استفاده ای برای مصرف کنندگان ندارد.
وی افزود : اما جمع آوری آنها و فروش هر کیلو دو هزار و ۵۰۰ تومان به کارخانه های خوراک طیور باعث اشتغال برای صیادان شده است.


از طرفی با استقبال بیش از اندازه صیادان برای جمع آوری این ماهی ها اکنون بوی نامطبوع برای کل شهر علی اکبر مشکلاتی به وجود آورده است.
در همین خصوص نیما وثوقیان رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان هامون به خبرنگار اوشیدا گفت: شکایات بسیاری مبنی بر انبار کردن ماهی های خشک و مرده در شهر علی اکبر داشته ایم.
وی افزود: این امر باعث شده بود تا بوی نامطبوع در محلات این شهر پدیدار شود و مردم نتوانند زندگی روزانه و عادی خود را ادامه دهند.
وثوقیان تصریح کرد: تیم بارزسی شبکه بهداشت و درمان شهرستان هامون به همراه نیروی انتظامی برای رفع این موضوع وارد عمل شد و پس از بازدید های میدانی اخطار های لازم به این افراد اعلام شد.انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۴۰۸


ارسال