يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
با نزدیک شدن به ماه مهر و بازگشایی مدارس بسیاری از مشکلات تکراری دانش آموزان در سیستان و بلوچستان نیز آغاز می شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از  پایگاه خبری اوشیدا ؛ با نزدیک شدن ماه مهر و آغاز فصل مدارس بسیاری از دانش آموزان سیستان و بلوچستان در انتظار تامین نیاز های اولیه تحصیل هستند.
در استان سیستان و بلوچستان هزینه های تحصیل گرچه رایگان است اما تامین نوشت افزار ها و همچنین کیف و کفش برای ورود به مدرسه باعث شده است تا بسیاری از دانش آموزان از تحصیل باز بمانند.
به گفته مسئولان، استان سیستان و بلوچستان بیشترین بازمانده از تحصیل در کشور را دارد که دلیل برخی از آنها ناتوانی در تهیه نوشت افزار و کیف و کفش مدرسه است.
شمال استان سیستان و بلوچستان در شهرستان مرزی هیرمند بسیاری از دانش آموزان شرایط مشابهی را دنبال می کنند، دفتر و کتاب های مدرسه را معمولا به زیر بغل می گذارند و راهی مدرسه می شوند.

آنها گرچه مدارس را برای فرار از فعالیت های روزانه تکراری بیشتر دوست دارند اما مشکلاتی نیز سد راه آنها قرار دارد که رفتن به مدرسه را برای این افراد کمی دشوار ساخته است.
در بخش قرقری شهرستان هیرمند روستاهایی وجود دارد که هنوز کودکان آن پا برهنه به بازی می پردازند ، خودشان می گویند کفش و دمپایی ندارند اما در سال های اخیر خیرین بسیاری برای آنها کمک رسانی کرده است.
ثریا که برای اتمام مقطع ابتدایی روزانه ۱۵ کیلومتر را پیاده روی می کرده است امسال با ساخت یک مدرسه جدید و نوساز در روستایشان انتظار ماه مهر را می کشد.
او به همراه دوستانش صبح ها عازم مدرسه در شهر قرقری می شود و پاهای کوچکش برای رفتن به مدرسه قوی تر از قبل شده است، در مسیر اگر خودرویی آنها را ببیند سوار می کند و تا جاده خاکی ابتدای روستا که ۳ کیلومتر مسافت دارد می رساند.


مادر ثریا برخی اوقات نیز او را همراهی می کند ، کیف مدرسه اش را بر روی سر می گذارد تا سنگینی کیف مدرسه به خستگی و کوفتگی پاهای کوچک فرزندش اضافه نشود.
در مسیر یک خودرو وانت چند دانش آموز را پشت سوار کرده و به سوی خانه می برد ، اما با دیدن دوربین عکاسی با عصبانیت اجازه عکاسی نمی دهد و می گوید که که این نوع سرویس ها ممنوع است و نباید جایی منتشر شود.
حالا به همت چند خیر این مشکلات برای روستای تپه کنیز به اتمام رسیده است ، آنها در چند قدمی منزلشان به مدرسه می روند و از ازای تمام روزهای سختی که کشیده اند لذت می برند.
سید خلیل موسوی مسئول گروه خیریه ستاره های آل یاسین در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: در ابتدای ماه مهر مدرسه روستای تپه کنیز شهرستان هیرمند افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.
وی افزود: این مدرسه به همت بانیان و خیرین گروه خیریه ستاره های آل یاسین احداث شده است تا دانش آموزان روستای تپه کنیز برای رفتن به مدرسه مسیر ۱۵ کیلومتری را پیاده طی نکنند.
موسوی ادامه داد: همچنین هر سال کیف و کفش و همچنین نوشت افزار دانش آموزان روستای تپه کنیز توسط خیرین اهداء می شود .
وی ادامه داد: همچنین برای فعالیت زنان روستایی کارگاه های قالی بافی کوچکی احداث شده است تا منبع درآمدی برای خانواده ها شود.انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۴۰۹


ارسال