پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶
تکدی گری به شیوه های نوین؛ کودکان بنزین‌فروش پادوی قاچاقچیان
 
نحوه سوختگیری خودروی مسافران یا گردشگرانی که قصد سفر به سیستان وبلوچستان را دارند شیوه جدید درآمدزایی دلالان و دست فروشان بنزین شده است.
به گزارش عصرهامون، از زمان اجرای طرح کدینگ در سیستان و بلوچستان که با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت انجام شد مدت طولانی می گذرد به گونه ای که در این طرح کارت های سوخت خودروهای بومی استان تعریف و کارت های غیربومی اجازه سوخت گیری ندارند تا از خارج شدن سوخت از کشور جلوگیری شود.

اجرای این امر اما باعث شد تا سودجویان از سرگردانی مسافرانی که قصد سوختگیری دارند سواستفاده کرده و هر 20 لیتر بنزین را با قیمت 80-75 هزار تومان داد و ستد کنند.

در تحقق این امر سودجویان از کودکان کم سن و سال هم بهره کشی کرده به گونه ای که در آفتاب سوزان این روزهای استان شاهد فعالیت شبانه روزی آنها در گوشه و کنار خیابان ها و در فاصله 500 متری تمامی جایگاه های سوخت در سطح شهرها به ویژه زاهدان و زابل هستیم که به صورت غیرقانونی بدون هیچ واهمه ای اقدام به خرید سوخت از رانندگان و فروش آن به قیمت فضایی می کنند.

فعالیت کودکان در این حیطه اما تنها به خرید و فروش سوخت خلاصه نمی شود چرا که برخی دیگر از کودکان با تکدی گیری و  در دست داشتن بطری های دو لیتری در جایگاه های سوخت، قصد اخاذی از رانندگان را دارند و با التماس و خواهش از مردم می خواهند یک یا دولیتر بنزین در اختیار آنها قرار دهند.

گدایی بنزین و فروش آن به قیمت آزاد این روزها نقل مجلس ایستگاه‌های پمپ بنزین است؛ کافیست یک گالن کوچک در دست باشد و یک خرده هم استعداد بازیگری آن وقت از هرکس دو، سه لیتر هم که بگیری نانت در روغن است. به این می‌گویند گدایی به شیوه مدرن و مد روز.

علی ایحال اگر چه در سهمیه سوخت شهریور ماه شهروندان سیستان وبلوچستانی شاهد افزایش 50 لیتری سوخت نسبت به ماه های قبل بودیم اما مسافت طولانی این استان باعث شده تا این میزان سوخت هم کفاف رانندگان به ویژه افرادی که در شهر مسافرکشی کرده را نکند وآنها مجبور به خرید بنزین آزاد با قیمت های گزاف باشند.

 با این تفاسیر اما ناگفته نماند که در پی این اقدام شرکت پخش فراورده های نفتی به آن دسته از مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به سیستان وبلوچستان را دارند سوخت را به صورت رایگان و یا بدون کارت توزیع خواهد کرد که نمونه آن در شهر زاهدان نیز جایگاه سوخت واقع د بزرگراه خلیج فارس می باشد.

علیرضا جهانتیغ، رئیس شرکت نفت زابل هم در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: برای رانندگانی که تقاضای کارت سوخت کرده و مهمانانی که قصد سفر به شهرستان زابل را دارند جایگاه سوختی تعریف شده که جایگاه ابراهیمان ، کوثر و یک جایگاه نیز در شهرستان هامون میزبان خودروهای مهمان و فاقد کارت سوخت می باشد.

به گفته وی، این رانندگان با در دست داشتن استعلام از پلیس +۱۰ می توانند سهمیه سوخت خود را دریافت کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۴۳۳


ارسال