جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع گفتگوها باشد.
به گزارش عصرهامون و به نقل از تسنیم، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که پس از مذاکرات روز دوشنبه در پاریس هم‌اکنون در اسلوونی به‌سر می‌برد، در پاسخ به خبرنگاران گفت محور مذاکرات با فرانسه در خصوص نحوه تأمین مطالبه جمهوری اسلامی در خصوص فروش نفت و نحوه تأمین درآمدهای حاصله است.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان‌که بارها اعلام کرده است تنها در صورتی به اجرای کامل برجام برمی‌گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسی و عواید ناشی از آن به‌صورت کاملاً قابل استفاده و بدون هرگونه محدودیتی باشد، و ابتکار فرانسه دقیقاً در همین راستا است.
عراقچی تأکید کرد به‌دنبال تماس‌های تلفنی آقای ماکرون رئیس جمهور فرانسه، به ایشان تأکید شد که یا اروپا می‌بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به‌صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به‌نوعی به‌معنای پیش‌فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.
عراقچی اضافه کرد میزان این خط اعتباری حدود 15 میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا پایان آخر سال میلادی است، بدین ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل صد در صد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به‌صورت خط اعتباری دریافت و پیش‌فروش می‌کند.
معاون وزیر امور خارجه ایران در ادامه این گفتگو توضیح داد: بعد از دریافت 15 میلیارد دلار جمهوری اسلامی آمادگی گفتگو با کشورهای 1+4 را دارد اما واقعیت آن است که هنوز در خصوص دستور کار این گفتگوها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.
وی با ابراز اینکه گفتگوها درخصوص تعیین دستورکار هنوز ادامه داشته و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است، تصریح کرد جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در رابطه با خطوط قرمز خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.
وی گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع گفتگوها باشد با توجه به اینکه طرف مقابل کوتاهی‌های جدی در این زمینه داشته است. همچنین امنیت در کلیه آبراه‌های بین‌المللی می‌تواند موضوع گفتگو باشد. جمهوری اسلامی ایران به‌شرط تأمین امنیت و آزادی کشتی‌های خود در تمامی آبراه‌ها آمادگی دارد در خصوص امنیت و آزادی کشتی‌رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز وارد گفتگو شود.
عراقچی افزود: از نظر جمهوری اسلامی صورت مسئله کاملاً روشن است، این‌که اروپایی‌ها نفت ایران را می‌خرند، یا پیش‌خرید می‌کنند، یا خط اعتباری می‌دهند، خودشان می‌دانند و آمریکا. از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت 15 میلیارد دلار برای یک دوره چهارماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.
وی گفت بعید می‌داند کشورهای اروپایی تا قبل از 16 شهریور بتوانند گام مؤثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور آغاز خواهد شد. این مرحله شامل بخش مهمی از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد.
معاون ظریف در پایان این گفتگو به شایعات مطروحه در خصوص امکان ملاقات رؤسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی آتی سازمان ملل متحد اشاره کرده گفت: چنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همان‌طور که جناب آقای دکتر روحانی هم تأکید کرده‌اند نه‌تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای اصولاً زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی‌مانده در برجام هم وجود ندارد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۴۶۱


ارسال