پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۶
ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در فضای مجازی است
 
در جلسه قرارگاه امربه‌معروف و نهی از منکر بسیج بر ضررت نهادینه شدن این دو فریضه در جامعه تأکید و فضای مجازی ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی معرفی شد که باید با آن مقابله کرد.
به گزارش عصرهامون به نقل از فارس، ساعتی پیش دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه، در جلسه قرارگاه امربه‌معروف و نهی از منکر بسیج شهرستان با بیان اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر یکی از امور مهم در گفتمان سلامت اجتماعی است، گفت: این فریضه مهم باید در افراد نهادینه شده و رفته‌رفته به جامعه منتقل و در بخش‌های مختلف آن جاری شود.


 
میثم رنجبر ضمن تأکید بر احیاء امربه‌معروف و نهی از منکر، اذعان کرد: ما امروز در جامعه مسلماً با کج‌روی‌ها، تهاجم فرهنگی، ولنگاری و ضعف مواجه هستیم که مقابله با آن‌ها مستلزم اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر در تمام ابعاد زندگی اجتماعی افراد است.

رنجبر به ضرورت رصد مشکلات و کمبودهای جامعه اشاره کرد و افزود: در ابرکوه یک اصالت دینی و مذهبی حاکم است که به علت وجود برخی ناهنجاری‌ها در حال کمرنگ شدن است. لذا باید ریشه مشکلاتی که موجب می‌شود جوانان و نوجوانان، اصالت دینی، سلامت خانواده و بعضاً آبروی خود را لگدمال لذت‌های زودگذر کنند، بررسی شده و در مقابل آن فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه به فضای مجازی و آسیب‌های آن اشاره کرد و ادامه داد: اهمیت و جایگاه مقابله با آسیب‌های فضای مجازی از آنجایی مشهود است که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند، من اگر رهبر نبودم مسؤول حوزه فضای مجازی کشور می‌شدم.

وی تأکید کرد: فضای مجازی در کشور به سمت فساد، فحشا و ابتذال کشیده شده است. لذا باید در این مورد جلسات هم‌اندیشی با حضور متخصصان و کارشناسان مربوط به حوزه‌های مختلف فضای مجازی تشکیل و راهکارهای مناسب جهت کاهش جرائم سایبری در شهرستان، ارائه شود.

رنجبر در خاتمه در توصیه به اعضای جلسه به ماده 5 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اشاره کرد و گفت: در اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر نمی‌توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص گردید، مگر در مواردی که قانون تجویز کند.


 
در ادامه فرمانده نیروی انتظامی شهرستان ابرکوه، بیشترین آسیب در حوزه اجتماعی را مربوط به فضای مجازی دانست و اذعان کرد: وظیفه همه ما مسؤولین و حتی مردم است که با همکاری و مشارکت با آسیب‌های این فضا که عقاید افراد را به بازی گرفته و نسل جوان و نوجوان را به چالش می‌کشد مقابله کنیم.

علیرضا صالحی ادامه داد: در حال حاضر 17 هزار و 666 شبکه ماهواره‌ای فعال وجود دارد که برنامه‌های 2 هزار شبکه در ایران قابل دریافت است. از این تعداد شبکه قابل دریافت در ایران، 380 مورد ویژه‌پخش موسیقی، 74 مورد تبلیغات مد، لباس، آرایش و ...، 27 مورد ادیان، مذاهب و تاریخ، 419 مورد ورزش، 252 مورد ویژه کودک و نوجوان و 92 شبکه نیز مختص مسائل اقتصادی است.

صالحی خاطرنشان کرد: برخی از شبکه‌های فوق که تمرکز خود را بر از بین بردن فرهنگ غنی ایرانی اسلامی قرار داده متأسفانه با ترویج بی‌بندوباری، ارتباط نامشروع، شراب‌خواری و ... موجب بروز مشکلاتی در بین خانواده‌ها شده‌اند.

وی در ادامه از برخی اقدامات صورت گرفته توسط نیروی انتظامی جهت کنترل ترافیک در ایام عزاداری، توجه به عرضه پوشاک استاندارد و متعارف، کاهش آسیب‌ها و ... اشاره کرد.

 
سپس فرمانده ناحیه مقاومت بسیج ابرکوه به حدیثی از امام محمدباقر پیرامون اهمیت امربه‌معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: انجام امربه‌معروف موجب برپایی همه واجبات، امنیت راه‌ها و امنیت اجتماعی، احقاق حقوق ضعفا، کسب روزی حلال، عمران و آبادانی زمین می‌شود.

مهدی ابرقویی تصریح کرد: حجاب و عفاف یکی از شاخه‌های امربه‌معروف و نهی از منکر است. لذا باید در این ایام به شبهه‌هایی که در فضای مجازی با محوریت نذورات ماه محرم، اربعین و هزینه‌های آن و ... در فضای مجازی منتشر می‌شود، توجه داشت.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۴۹۴


ارسال