پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۹
همه چیز درباره تسهیلات مسکن ایثارگران
 
مسکن از جمله نیاز‌های اساسی هر انسانی است که تامین آن نیازمند توجه و کمک سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی است که این وظیفه در حوزه خدمت به ایثارگران از وظایف کاری بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
به گزارش عصرهامون به نقل از دفاع‌پرس، مسکن از جمله نیازهای اولیه هر انسانی است که تامین آن گاه نیازمند صرف هزینه بالایی می‌شود که افراد را دچار مشکل می‌کند. هر فرد و یا هر خانواده در ابتدای تشکیل زندگی و استقلال از خانواده به دنبال سرپناهی برای گذران زندگی است. به همین منظور و در پاسخ به این نیاز اساسی سازمان‌ها و نهادهایی در کشور مسوول تامین، کمک و ارائه تسهیلات به اقشار مختلف شده‌اند که در این میان بنیاد شهید و امور ایثارگران مسوولیت تامین و یا تسهیل خرید مسکن ایثارگران را برعهده دارد. وظیفه‌ای که از ابتدای تشکیل این نهاد بر دوشش قرار داده شده است.

شرایط اقتصادی کشور باعث شده تا تامین هزینه اقلام اساسی و مسکن برای اقشار کم‌برخوردار جامعه سخت شود. بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تسهیل روند تهیه مسکن، وام‌هایی را در نظر گرفته است که هر ساله به ایثارگران واجد شرایط اعطا می‌شود. اگرچه این مبلغ در شرایط امروز و با بالا رفتن چند ده درصدی و گاهی چند صد درصدی اعلام شده از سوی مراکز آماری چنان قابل توجه نیست اما به هر صورت وجود آن می‌تواند گره‌گشای بخشی از مشکلات مسکن جامعه ایثارگری باشد.

مبلغ وام ایثارگران 130 میلیون تومان
به تازگی نادر نصیری مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ در نشست خبری اعلام کرده بود که مطابق قانون وظیفه بنیاد شهید کمک به تامین مسکن ایثارگران است و نه خرید آن. میزان وام مسکن ایثارگران در سال 98 مبلغ 130 میلیون تومان است که به جانبازان زیر 25 درصد نیز تعلق می‌گیرد و از باب پرداخت قانونی و ارائه آن هیچ مشکلی وجود ندارد.

اما محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز طی روزهای اخیر در خصوص اختصاص تسهیلات مسکن به ایثارگران گفته است: از سال 1397 تا 1398 حدود 40 هزار نفر از ایثارگران واجد شرایط دریافت تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که مراحل جذب آن در دست اقدام است.

با وجود افزایش مبلغ وام مسکن ایثارگران به نسبت سال گذشته اما این گلایه از سوی ایثارگران وجود دارد که این تسهیلات نمی‌تواند کمک قابل‌توجهی به خرید مسکن کند. افزایش غیرمتعارف قیمت‌های مسکن باعث شده است تا اکثریت مردم نتوانند به آسانی در زمینه رفع نیاز خود در بخش مسکن عمل کنند و این موضوع شامل حال بسیاری از ایثارگران کشور نیز می‌شود.

تسهیلات ویژه مسکن برای ایثارگران سیل‌زده
سیل ابتدای سال کشور باعث ایراد خسارات بسیاری به منازل مسکونی و شهرهای سیل‌زده در کشور شد. در این میان ایثارگرانی هم بودند که سیلاب خانه و کاشانه آنان را تخریب کرد. در پی این حادثه سید منصور میرمرادی معاون توسعه مدیریت و منابع و رییس ستاد مدیریت بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران با سفر به لرستان از تخصیص وام مسکن و اشتغالزایی به همه ایثارگران خسارت‌دیده در سیل خبر داد. وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که تمامی ایثارگران تحت پوشش بیمه عمر و حوادث غیر مترقبه مشمول بیمه کوثر بودند. تمام خانواده‌های تحت پوشش تا سقف ۳۵ میلیون تومان بیمه حوادث بوده‌اند که شامل واحد مسکونی و اثاثیه منزل نیز می‌شود.

میرمردای همچنین گفته بود: صندوق قرض الحسنه «شاهد» به تمام ایثارگران و خانواده‌های شهدا که عضو هستند، به تناسب خسارت وارده تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سود پرداخت می کند و صندوق اشتغال و کارآفرینی نیز تسهیلات ویژه برای اشتغال این افراد به متقاضیان خواهد داد.

سهم ایثاگران از پنج هزار واحد مسکونی ساخت دولت
حدود دو هفته قبل رئیس جمهور طی مراسمی ساخت پنج هزار واحد مسکونی را در کشور کلید زد. اتفاقی که با پیشرفت آن می توان به ثبات قسمت مسکن و شاید پایین آمدن قیمت‌ها خوشبین بود. با وجود اینکه جزئیات طرح، شرایط متقاضیان مسکن و اعطای خانه‌های ساخته شده هنوز به طور کامل مشخص نیست اما جای امید است که بخشی از این طرح به ایثارگران اختصاص یابد. در این‌باره نیز نادر نصیری گفته بود: پروژه دولت کلنگش خورده است و تا تکمیل شود زمان می‌برد. قطعا در زمان توزیع، ما هم پیگیری می‌کنیم تا از این ظرفیت برای ایثارگران استفاده کنیم.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۴۹۵


ارسال