يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۲
دفن خانه های یک روستا در شهرستان زهک بر اثر طوفان
 
با وزش بادهای 120 روزه در شمال استان ، برخی از منازل مسکونی به زیر خاک رفتند.
به گزارش عصرهامون به نقل از  پایگاه خبری اوشیدا، طوفان های ۱۲۰ روزه سیستان که معمولا با ریزگردها و غبار های بسیاری همراه است در سال های اخیر باعث شده تا بسیاری از منازل مسکونی که در معرض اصلی این طوفان ها قرار دارند زیر خروارها خاک دفن شوند.

از طرفی این طوفان ها خساراتی به بخش های کشاورزی و دامداری وارد کرده که منجر به کاهش تولیدات و همچنین میزان فعالیت ها کشاورزان در منطقه سیستان شده است.

منشاء اصلی ریزگردها در مناطق مختلف شمال استان قرار دارد که از مهمترین آنها می توان به بخش قرقری شهرستان هیرمند و همچنین شهرستان زهک اشاره کرد.

این مناطق بیشتری حجم خاک و ماسه بادی را در هنگام طوفان تجربه می کنند به طوری که با وزش هر بار طوفان منازل مسکونی این خانواده ها به زیر هزاران تن خاک مسدود می شود و تنها اقدام مسئولان برای مقابله با این معضل جمع آوری ماسه و در برخی از مواقع مالچ پاشی بر روی ماسه بادی ها بوده و بس.
ابراهیم شفیعی، رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان زهک در همین خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: بیش از ۵۰۰ کامیون ماسه بادی از روستای قلعه کنگ شهرستان زهک باید جمع آوری شود.

وی افزود: در مواقع طوفان پرسنل اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای به صورت کاملا آماده باش و به طور شبانه روزی کار ماسه روبی و جمع آوری آن را بر عهده دارند تا هیچ مسیری برای تردد مسدود نشود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز ماشین آلات این اداره در روستای قلعه کنگ جهت جا به جایی ماسه های ناشی از طوفان که منجر به دفن شدن منازل مسکونی شده بود مشغول هستند.

 غلامرضا اربابی، فرماندار شهرستان زهک نیز روز گذشته اعلام کرده بود که برخی از منازل مسکونی روستای قلعه کنگ بخش جزینک بر اثر طوفان به زیر خاک رفته که با کمک بخش دولتی و خصوصی درصدد جمع آوری ماسه های بادی از این منطقه هستیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۵۳۶


ارسال