دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ,10 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸
یک بام و دو هوای مرغداران در سیستان و بلوچستان؛
مشکلی در خرید مرغ کشتار روز نداریم/پرورش دهندگان مرغ در بحران گوشت سفید کجا بودند؟
 
در حالی پرورش دهندگان مرغ در سیستان وبلوچستان از عدم حمایت مسئولان مبنی بر مهیا نبودن شرایط بازار فروش گلایه دارند که به گفته مسئولان مربوطه بر اساس میزان نهاده تحویلی مقرر شده بود که مرغداران 1765 تن گوشت مرغ با قیمت مصوب به ستاد تنظیم بازار تحویل دهند که تاکنون 200تن گوشت مرغ تعهد شده را ارائه کرده‌اند.
به گزارش عصرهامون، طی روزهای اخیر جمعی از مرغداران شهرستان زاهدان در پی تماسی که با دفتر این پایگاه خبری داشتند نسبت به سیاست های اشتباه مسئولان استانی و شهرستانی مبنی بر عدم حمایت از صنوف داخلی گلایه کردند و گفتند: زحمات چندین ماهه آنها برای پرورش و تامین مرغ شهرستان به علت عدم حمایت مسئولان در حال از بین رفتن است به گونه ای که در حال حاضر 400 تن مرغ تولید شده بر روی دستمان مانده اما هیچ یک از مسئولان استانی به فریادمان نمی رسند.

در این خصوص خالی از لطف نیست اگر بگوییم هنوز مدت زمان زیادی از ازدحام جمعیت در صف های تشکیل شده برای توزیع مرغ نمی گذرد روزهایی که علیرغم افزایش قیمت این ماده غذایی اما در بسیاری از اماکن فروش و توزیع، مرغی برای عرضه به مردم وجود نداشت. حتی در ماه مبارک رمضان نیز شاهد کمبود عرضه مرغ در برخی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان بودیم به گونه ای که با وجود افزایش قیمت آن به هر کیلوگرم ۱۶ هزار تومان ولی این مهم از سبد غذایی برخی از خانواده ها پر کشید و علاوه بر اینکه مرغی برای عرضه وجود نداشت حتی یکی از واحدهای مرغداری در استان هم پای کار نیامد تا مشکل کمبود مرغ را کمی مرتفع سازد.

بیان اینکه نکته بدان جهت است که نادر میرشکار، رئیس سازمان صمت سیستان وبلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: در زمانی که بحران مرغ وجود داشت و برای تامین نیاز مردم باید هر کیلو مرغ به قیمت 11 هزار و 500 تومان عرضه می شد واحدهای مرغداری که نهاده دریافت کرده بودند و یا این مرغ های تولید شده کجا بودند؟ اکنون به نظر می رسد بهترین فرصت برای رفع تعهد است.

علی ایحال طی روزهای اخیر مرغداران سیستان و بلوچستان از ورود بی رویه مرغ ابراز گلایه کرده و از تلف شدن طیور و تحمیل خسارت های به وجود آمده خبر می دهند. در این راستا به سراغ تنی چند از مسئولان رفتیم تا چرایی این موضوع را از زبان آنها جویا شویم.

ابوذر مهدی نخعی، فرماندار زاهدان در گفت وگوی تلفنی که دقایقی قبل با خبرنگار عصرهامون داشت، گفت: قبل از مراجعه مراغداران بحث واردات مرغ در جلسه شورای تامین مرغ شهرستان و همچنین در جلسه ستاد تنظیم بازار استان مطرح و قرار شد از ورود هر گونه مرغ زنده یا کشتار فاقد مجوز جلوگیری شود که این موضوع به مجموعه انتظامی ابلاغ و اجرایی شد.

 وی بیان کرد: از آنجایی که برابر قانون مرغ باید برای ذبح به کشتارگاه برود به مرغداران اعلام و هماهنگی های لازم صورت گرفته بر این اساس مرغداری که خواهان فروش مرغ تولیدی است باید از این طریق اقدام کند.
 
برای تامین گوشت سفید مجبور به واردات هستیم
 غلام حیدر زورقی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان هم در این خصوص گفت: ارز چهار هزار و 200 تومانی را در اختیار اتحادیه مرغداران استان قرار داده ایم که مکلف شدند براساس آن بیش از هزار و 700 تن مرغ تحویل دهند در این راستا چیزی حدود 200 تن تحویل شده در حالی که قریب به هزار و 500 تن از تعهدات آنها باقی مانده است.

وی ادامه داد: مرغی که اکنون در اختیار منطقه است کفاف نیاز استان را ندارد براین اساس نیازمند واردات مرغ به صورت مرغ کشتار روز هستیم.

محمدرضا بندانی، سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در تماسی که خبرنگار عصرهامون با وی داشت، افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه در مرغداری های استان 6 میلیون و 631 هزار و 574 قطعه  جوجه ریزی انجام شده  و پیش بینی می‌شود بر اساس میزان جوجه ریزی بیش از 11 هزار و273 تن گوشت مرغ تولید و روانه بازار مصرف شود.

وی با اشاره به حمایت های سازمان جهاد کشاورزی از واحدهای تولیدی در استان ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون چهار هزار و 900 تن نهاده با ارز چهار هزار و 200 تومانی به پرورش دهندگان مرغ تحویل  دا ده شده و بر اساس میزان نهاده تحویلی مقرر شده بود که مرغداران هزار و 765 تن گوشت مرغ با قیمت مصوب به ستاد تنظیم بازار تحویل دهند که تاکنون 200تن گوشت مرغ تعهد شده را ارائه کرده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس دستور العمل دامپزشکی کشور جوجه ریزی واحدهای پرورش مرغ گوشتی با گواهی کشتار مرغ های تولیدی امکان پذیر است به نحوی که برای جوجه ریزی در هردوره نیاز به گواهی کشتار مرغ های تولیدی دوره قبل را دارند.

بندانی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: واحدهای مرغداری استان 30 درصد نیاز گوشت سفید مورد نیاز استان را تامین می کنند که 70 درصد نیاز دیگر را از استان های همجوار به خصوص خراسان جنوبی وارد می کنیم که در این باره نیز مصوب شده مرغ وارداتی حتما کشتار روز باشد و همه نهادها تاکید بر این موضوع کرده اند.

وی ادامه داد: اتحادیه مرغداران با فرماندارن شهرستان هایی که واحدهای مرغداری آنها فعال است اعلام کرده اند زمانی که مرغ استان آماده فروش شود از ورود مرغ زنده جلوگیری به عمل آید تا مرغداران بومی، مرغ خود را وارد بازار و به فروش برسانند بر این اساس جهاد کشاورزی نقشی در کنترل ورود مرغ ندارد و تامین نهاده مرغ بر عهده این سازمان می باشد.

به گفته این مسئول، هم اکنون در بعضی از شهرستان ها کمبود مرغ وجود دارد که این کمبود از مرکز استان و یا سایر شهرهای استان تامین می شود.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه به بازار فروش مرغ در استان اشاره کرد و افزود: مشکلی در این خصوص وجود ندارد اما از آنجایی که مرغداران خواهان فروش مرغ زنده هستند موضوعی که وجود دارد این است که باید طبق مصوبه دامپزشکی مرغ تایید کشتارگاه داشته باشد تا بتواند جوجه ریزی مجدد داشته باشند، همچنین شرکت پشتیبانی اعلام کرده در خرید مشکلی ندارد و مرغداران می توانند مرغ ها را به کشتارگاه های داخل یا خارج استان ببرند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۶۸۸


ارسال