سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ,25 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
ساختمان پست خانه قدیم چابهار در دو دهه گذشته با کاربری اداری به عنوان اداره پست نیز استفاده می شد که در سال ۷۷ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید و بایستی تاکنون به عنوان یک مجتمع گردشگری مرمت می شده اما تا امروز نه اثری از مرمت است و نه عملیاتی بر روی آن انجام می شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، چندی قبل رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در نشست بررسی پروژه‌های گردشگری چابهار گفته بود برای رونق گردشگری در این شهرستان باید پروژه‌های جاذب گردشگر اجرا کنیم تا افراد بیشتری برای سفر، چابهار را انتخاب کنند.

مونسان تاکید کرده بود در تمام استان‌ها نیازمند حمایت‌های استانداران در رونق گردشگری هستیم که خوشبختانه در استان سیستان و بلوچستان شاهد حمایت‌ها و علاقه‌مندی احمدعلی موهبتی هستیم و برنامه‌های ویژه‌ای را برای این استان در نظر داریم که امید می‌رود شاهد اتفاقات بسیار خوب در حوزه گردشگری باشیم.

در حالی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور که امروز به یک وزارتخانه مبدل شده، استاندار را حامی گردشگری خطاب می کند که ساختمان پست خانه چابهار با قدیمت بیش از 150 به عنوان یک اثر با ثبت ملی در حال تبدیل شدن به مخروبه ای است که حتی در ردیف پروژه های در حال اجرای میراث استان قرار ندارد.

حال باید دید چرا بسیاری از پروژه های استانی در جنوب سیستان و بلوچستان در روستاهایی همچون درک و تنگ کنارک در حال اجراست اما چابهار پروژه های بر زمین مانده زیادی در پهلو دارد و مدیرکل میراث فرهنگی استان چرا تمایل بیشتری به اجرای پروژه های دوردست دارد

پست خانه چابهار که می تواند یکی از بهترین محل برای جذب گردشگر باشد که با ضعف مدیریتی مدیران گذشته و کنونی به تلی از خاک بدل شده است و نتوانسته همچون آثار ملی مورد استفاده مانند باباخان مشهد مورد استفاده مردم قرار گیرد.

پست خانه تاریخی چابهار دارای پوشش سایبان‌های سفالی در طبقه بالا می باشد و طبقه همکف آن دارای دو اتاق اصلی قدیمی و دو اتاق الحاقی ست و پوشش سقف‌ها مسطح با تیرهای چوبی همچنین کف اتاق‌ها و راه‌پله و پاگرد در طبقه اول با الوارهای چوبی پوشش داده شده وهر کدام از اتاق‌ها در همکف دو در ورودی با قوس‌های هلالی دارند که در قسمت بالای درها دو دریچه وجود دارد که به پشت بام رواق‌ها باز می‌شوند، این بنا ویژگی مختص مناطق گرمسیری یعنی همان وجود رواق‌های هلالی دورتا دور را در خود دارد، استفاده از سنگ‌های رسوبی ماسه‌ای ساحلی در اندازه‌های مختلف از ویژگی‌های دیگر این بناست.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چابهار چندی قبل در گفت و گو با چهاربهاران گفته بود توسعه طرح هاي بومگردي، ساخت اقامتگاههاي ارزان قيمت، ارائه صنايع دستي بومي و تهيه غذاهاي محلي مورد تاكيد است تا بتوان علاوه بر جذب گردشگر به معرفي آداب و رسوم و فرهنگ بومي اين منطقه كمك كرد.

اما امروز پست خانه چابهار که یک طرح ملی بوم گردی محسوب می شود در حال تبدیل شدن به مخروبه ای است که شاید هیچ گردشگری از وجود چنین اثری باخبر نیست.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۷۷۲


ارسال