يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
با نزدیک شدن به آغاز فصل مدارس تعداد سگ های ولگرد نیز افزایش یافته است.
به گزارش عصرهامون به نقل از پایگاه خبری اوشیدا ؛ گفته می شود فصل زاد و ولد سگ های ولگرد در شمال استان مصادف با آغاز فصل مدارس است که هر سال مشکلات عدیده ای برای دانش آموزان سیستانی به وجود می آورد.
معمولا سگ های ولگرد در نیمه های شب و یا اوایل صبح در خیابان ها حاضر می شوند ، دسته های چند تایی که برای یافتن غذا در کوچه های خلوت پرسه می زندد.
اوج حرکت سگ های ولگرد در خیابان ها همزمان با رفت و آمد دانش آموزان در ابتدای صبح است ، دانش آموزانی که اکثرا با پای پیاده به مدرسه می روند و در مسیر با انواع سگ ولگرد ملاقات دارند.
اتلاف سگ های ولگرد در سیستان به دلیل زاد و ولد بیش از اندازه آنها امری طبیعی محسوب می شود که باعث کاهش بیماری های واگیردار و همچنین خطرات سگ گرفتگی در بین افراد شده است.
به گفته دکتر میرزایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل ، بیماری هاری در سیستان از بین نرفته بلکه کنترل شده است به طوری که مرگ و میر ناشی از این بیماری در سال های اخیر به صفر رسیده است.
سگ های ولگرد معمولا ناقل بیماری هاری هستند که این امر باعث شده است تا در سال های گذشته چند تن از افراد که به دلایل مختلف در مراکز بهداشتی حضور نیافته اند با مرگ رو به رو شوند.
از طرفی با آغاز شدن فصل مدارس و وجود سگ های ولگرد در خیابان های زابل این نگرانی وجود دارد که کودکان مبتلا به بیماری ههاری نشوند.
عباس رنجبر معاون خدمات شهری شهردار زابل در همین خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: در ۶ ماه نخست سال بیش از ۱۳۶ قلاده سگ ولگرد در زابل از بین رفته است.
وی افزود: شهرداری در طول شبانه روز جهت جلوگیری از افزایش سگ های ولگرد کار اتلاف آنان را آغاز کرده است.
وی خاطرنشان کرد: بیشترین میزان سگ های ولگرد در خردادماه سال جاری با ۳۲ قلاده مورد اتلاف قرار گرفته اند که این آمار در تیرماه صفر قلاده بوده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۸۱۷


ارسال