چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ,23 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲
امپراطوری بادها در جنوب شرق کشور؛
220 روز از سال 97 آسمان زابل توفانی بوده/ شمار ایستگاه های سنجش غبار در سیستان و بلوچستان کم است
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در سال اخیر، 328 روز در زابل همراه با وزش باد بوده که 220 روز آن سرعت باد 54 کیلومتر بر ساعت و بیشتر رسیده، گفت: هم اکنون تنها 2 ایستگاه سنجش گردوغبار در استان فعال است که این تعداد برای پهنه 187 هزار کیومتری سیستان و بلوچستان بسیار کم است.
محسن حیدری در گفت وگو با عصرهامون، به تشریح وضعیت اقلیمی استان در سال 97 پرداخت و گفت: سال گذشته بیش از 4.5 متر از آب های سطحی زابل تبخیر شد، میزانی که بسیار قابل توجه است و تأثیر زیادی بر کیفیت آب های سطحی و خشک شدن تالاب های هامون دارد.

وی با بیان اینکه عمده دلایل تبخیر زیاد در زابل، دمای هوای بالا در تابستان ها و بهار و وزش بادهای شدید 120 روزه در این فصل است، اظهار کرد: در سال اخیر، 328 روز در زابل همراه با وزش باد با سرعت 28 کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن بوده که 220 روز آن سرعت باد 54 کیلومتر بر ساعت و بیشتر بوده است.

این مسئول اینکه هواشناسی استان با کمبود جدی زیرساختی و تجهیزاتی مواجه است که با این کمبود گاهی به مشکلات جدی بر می خوریم، گفت: در پهنه 187 هزار کیلومتری سیستان و بلوچستان تنها 2 ایستگاه سنجش گردوغبار وجود دارد؛ این شرایط در حالی است که داده های آماری بلند مدت نشان می دهد که سیستان و بلوچستان پرگردوغبارترین استان کشور است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: این 2 ایستگاه نیز گاهی به دلیل غلظت بالای ذرات غبار خراب می شود که تعمیر آن ها در استان انجام نمی شود بلکه باید شرکت پشتیبان از تهران عازم منطقه شده و این کار را انجام دهد. این موضوع سبب می شود تا در بحرانی‌ترین شرایط جوی که ثبت آمار از اهمیت بالایی برخوردار است، هیچ داده‌ای ثبت نشود.

وی تصریح کرد: اگرچه توسعه هواشناسی هزینه بر است اما نباید با دید هزینه به آن نگاه کرد چراکه این هزینه یک سرمایه گذاری بلند مدت برای رسیدن به توسعه پایدار است.

حیدری در ادامه به مشکلات اعتباری هواشناسی استان اشاره کرد و افزود: برای هواشناسی که یکی از اعضای مهم شورای هماهنگی مدیریت بحران استان است باید اعتبارات خاص برای تعمیر تجهیزات هواشناسی مد نظر باشد تا در صورت بروز مشکل، روند پایش وضعیت جوی به مشکل برنخورد.

وی اذعان داشت: در صورت ایجاد گپ آماری به دلیل خرابی تجهیزات یا نبود ادوات هواشناسی، هم تولید پیش بینی های جوی با اختلال همراه می شود و هم داده های اقلیمی که جزو با ارزش‌ترین داده های دنیا محسوب می شوند با چالش مواجه می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۸۴۴


ارسال