سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس ائتلاف الفتح در عراق تاکید کرد که کرکوک استانی متعلق به همه عراقی‌ها است و با هرگونه تهدید تروریستی علیه این استان مقابله می‌کنیم.
به گزارش عصرهامون و به نقل از به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح در عراق در جریان بازدید از شهر کرکوک گفت: سفر ما به کرکرک برای تاکید بر این نکته است که این استان دسته گل عراق است که باید کردها و اعراب و ترکمان ها و مسیحیان در آن در امنیت و عزت زندگی کنند. این استان برای همه عراقی ها باقی خواهد ماند.
وی تاکید کرد: کرکوک متعلق به کردها و ترکمان ها و اعراب نیست بلکه متعلق به همه عراقی ها است.
العامری گفت: سفر ما حاوی این پیام به تروریسم است که اگر قصد بازگشت داشته باشد، ما در اینجا حاضر و آماده برای مقابله هستیم.
از سوی دیگر، اهالی کرکوک در جریان این بازدید به العامری گفتند که همچنان دست در دست حشد شعبی و نیروهای امنیتی علیه هرکسی خواهند بود که برای تعدی به این استان و امنیت آن تلاش کند.
بازگشایی منطقه الخضراء بغداد
خبرگزاری عراق امروز سه شنبه از بازگشایی منطقه الخضراء بغداد در پی بازگشت آرامش به این کشور خبر داد.
ساختمان های دولتی و دیپلماتیک و سفارتخانه های خارجی در منطقه الخضراء قرار دارد.
برخی شهرهای عراق اخیرا شاهد تظاهرات مردم برای تاکید بر لزوم بهبود اوضاع معیشتی و اقتصادی و مبارزه با فساد بود.
مسئولان عراقی اعلام کردند که برخی افراد خرابکار و نفوذی با ورود به تظاهرات تلاش کردند تا آن را از ماهیت مسالمت آمیز خود خارج کرده و به سوی خشونت سوق دهند و تظاهرات را از اهداف خود منحرف کنند.
به گفته مقامات عراقی، عناصر خرابکار در تلاش برای رسیدن به اهداف خود جهت ایجاد تفرقه و اختلافات طائفه‌ای و درگیر کردن تظاهرات کنندگان با نیروهای امنیتی، اقدام به تیراندازی کردند که باعث به قتل رسیدن شماری از تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی شد.
مسئولان عراقی گفتند که تعدادی از این عناصر خرابکار را دستگیر کرده‌اند.
دیدار لاوروف از کردستان عراق
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در اولین سفرخود به منطقه کردستان عراق در پنج سال گذشته، با شماری از مسئولان محلی این منطقه ملاقات کرد.
لاوروف دیداری با نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق پشت درهای بسته داشت که جزئیاتی از آن بیرون نیامد.
وی همچنین با مسعود بارزانی رئیس سابق منطقه کردستان عراق و مسرور بارزانی نخست وزیر دولت محلی این منطقه دیدار کرد.
هیچ گونه بیانیه رسمی درباره جزئیات مذاکرات لاوروف با مسئولان محلی منطقه کردستان عراق منتشر نشده است اما این نکته روشن است که هیئت همراه لاوروف شامل نمایندگان شرکت های بزرگ نفتی نظیر "روس نفت" و "گازپروم نفت" است.
در همین حال، هوشیار زیباری عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق گفت که مسعود بارزانی در جریان دیدار لاوروف در اربیل از وی خواسته است تا از نفوذ مسکو برای جلوگیری از به گفته او آزار و اذیت کردها در شمال سوریه استفاده کند.
در بیانیه‌ای که بعد از نشست لاوروف و مسعود بارزانی منتشر شد، آمده است که دوطرف وضعیت سوریه و آخرین تحولات آن را بررسی کردند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۶۵۰۳


ارسال