جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ ,25 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۲
موش ها ناقل 35 نوع بیماری هستند
 
رییس اداره مقابله با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: موش ها ناقل 35 نوع بیماری به صورت مستقیم و غیر مستقیم به انسان هستند.
به گزارش عصرهامون، محمدرضا شیرزادی' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: موش ها عامل بیماری های خطرناكی نظیر طاعون، تیفوس، حصبه، تب راجعه، تولارمی و سالك به انسان هستند.

وی بیان كرد: آلودگی مواد غذایی به ادرار و مدفوع موش، گاز گرفتگی به وسیله موش و گزیدگی انسان توسط انگل‌های خارجی موجود در بدن موش ها مثل (كك) می‌تواند سبب ابتلای انسان به این بیماری‌ها شود.

شیرزادی ادامه داد: همچنین موش ها با انتقال نوعی باكتری موسوم به سالمونلا سبب بروز اسهال های باكتریایی و مشكلات گوارشی در انسان ها می شوند.

وی افزود: این جوندگان با رفت و آمد به خانه ها و انبارهای غذایی از طریق ادرار نوعی باكتری دیگر موسوم به 'لپتوسپیرا' به انسان ها منتقل می كنند و باعث بروز بیماری های عفونی در فرد می شود.

رییس مقابله با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ادامه داد: از سوی دیگر اگر موش، فردی را گاز بگیرد یا روی پوست او، خراش ایجاد كند سبب بروز نوعی بیماری موسوم به بیماری 'خراش گربه' یا عفونت موضعی در وی می شود.

وی از شهروندان خواست با رعایت نكات بهداشتی از ابتلا به بیماری و زیاد شدن جمعیت موش ها جلوگیری كنند.

شیرزادی اضافه كرد: به دلیل اینكه عفونت ها و مسمومیت های غذایی می تواند عامل های مختلفی داشته باشد، آمار بیماری های انتقال یافته از موش در كشور مشخص نیست.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۶۵۴۸


ارسال