جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ ,25 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۹
کودتای ابرها در جنوب شرق کشور؛
ترکیدن بغض 20 ساله مهر در چابهار/ افزایش 665 درصدی بارش ها در سیستان و بلوچستان
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: میزان بارش ها در نیمه نخست مهرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل 665 درصد افزایش داشته است.
محسن حیدری در گفت و گو با عصرهامون، با اشاره به ثبت رکورد بارش 17 میلی متری باران در نیمه نخست مهرماه سال جاری در سیستان و بلوچستان، گفت: بررسی ها نشان از رشد چشمگیر میزان این بارش ها نسبت سنوات اخیر در این منطقه از کشور را دارد؛ به طوری که رقم ثبت شده در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل 665 درصد و نسبت به مدت مشابه در بلند مدت حدود 2هزار 700 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی استان در این مدت حتی از پربارش ترین استان های کشور نظیر گیلان و مازندران نیز بیشتر بوده، افزود:  مجموع بارش های دریافتی استان گیلان از ابتدای مهر تا روز 16 این ماه، 15.5 میلی متر بوده؛ پیشتازی سیستان و بلوچستان در بارش های این موقع از سال در حالی است که میانگین بارش های امسال در گیلان نسبت به بلند مدت با کاهش 78 درصدی مواجه بوده است.  

حیدری در ادامه به دریافت گزارش بارش از 110 ایستگاه بارانسنجی و هواشناسی استان در روزهای سپری شده از پاییز 98 خبر داد و تصریح کرد: روستای مچان، از توابع شهرستان سرباز با ثبت 125 میلی متر بارندگی در این مدت بیشترین بارش ها در سطح استان را به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول نزول این حجم از بارش ها در آغاز سال زراعی جدید در سیستان و بلوچستان را بسیار امیدوارکننده ارزیابی کرد و گفت: حدود 15 درصد از بارش های یک سال زراعی استان تأمین شده است که این میزان با توجه به شرایط خاص اقلیمی خاص استان به تعبیری رویایی است.

وی با بیان اینکه آخرین بارش باران مهر ماه در چابهار به 20 سال قبل برمی گردد و در 40 سال اخیر، تنها 2 بار آسمان این شهر در نخستین ماه از پاییز بارانی شده، از شکسته شدن چندین رکورد بلند مدت بارش در سطح استان از جمله رکورد 33 ساله بارش های مهرماه خاش خبر داد و خاطرنشان کرد: در حالی میانگین بلندمدت بارندگی های مهرماه در این شهر استان 1.1 میلی متر بود که در نیمه نخست ماه جاری بیش از 24 برابر میانگین بلندمدت این شهر باران بارید.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۶۵۵۲


ارسال