شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ,6 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
نقشی که صنایع دستی در ایجاد اشتغال و درآمد برای روستائیان دارد سبب شده که میراث فرهنگی طرح ضربتی تولید و اشتغال روستاهای منتخب هدف گردشگری را برای رونق صنایع دستی و گردشگری اجرا کند.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، گردشگری یکی از راه‌های میانبر توسعه است و همه کشورهایی که در حال توسعه هستند و یا از روند توسعه عقب مانده‌اند، از صنعت گردشگری برای جبران عقب‌ماندگی خود استفاده می‌کنند، این در حالی است که اهمیت گردشگری در کشور ما هنوز به‌درستی تبیین نشده و حمایت از بخش گردشگری به‌تناسب سایر بخش‌ها نیست.

سیستان و بلوچستان دارای صنایع دستی متنوع و جذاب بی‌نظیری که حاصل ذوق، خلاقیت ذهن و دستان توانای زنان و مردان هنرمند این خطه است و از جایگاه ویژه‌ای در میان مردم برخوردار و پاسخگوی همه سلیقه‌ها است و جذابیت‌های خاص آنها سبب شده تقریباً هیچ مسافری از این استان دست خالی بر نگردد.
 
صنایع دستی پیوندی دیرینه با زندگی روستایی دارد اما رفته رفته با تغییر سبک زندگی روستایی و مهاجرت اغلب روستانشینان، صنایع دستی و هنرهای بومی نیز رنگ باخته و کمتر استفاده می شوند.

نقشی که صنایع دستی در ایجاد اشتغال و درآمد برای روستائیان دارد سبب شده که میراث فرهنگی طرح ضربتی تولید و اشتغال روستاهای منتخب هدف گردشگری را برای رونق صنایع دستی و گردشگری اجرا کند.

در روستای ساحلی کیژدپ لیپار که در جاده چابهار بریس واقع شده و به دلیل دسترسی مناسب و همجوار بودن جاده ساحلی روزانه صدها گردشگر و افراد محلی از آن دیدن می کنند، در این روستا زنان هنرمند و پر قدرتی زندگی می کنند با تلاش و پشتکار خود صنعت صنایع دستی این منطقه را در دست گرفته اند و با انجام فعالیت هایی نظیر سوزن دوزی، مکرمه بافی گل سازی و توربافی هم به اقتصاد خانواده و هم به رشد صنعت توریست و صنایع دستی کمک می کنند.

در این روستا علاوه بر این ها باعث ایجاد فرصت های شغلی شده است و گردشگران با حضور در تالاب و دریاچه صورتی می توانند نمک خوراکی، دارویی و انواع صنایع دستی زنان ساکن را خریداری کرده و به عنوان سوغات ببرند.
 
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران گفت: چابهار با موقعیت راهبردی و نیروی انسانی توانمند ظرفیت های بی نظیری در زمینه گردشگری و صنایع دستی دارد که در صورت توجه و حمایت منجر به اشتغال و توسعه اقتصادی این منطقه می شود.
 
عبدالحمید بلوچ زاده بیان کرد: صنایع دستی، سوزن دوزی، سکه دوزی و انواع صنایع ساخته شده از صدف، برگ درختان نخل وحشی و حصیرباقی از اهمیت خاصی برخوردار است و باید تجاری سازی و در بازارهای مختلف عرضه شود.

وی با اشاره به رونق صنایع دستی دریایی در این شهرستان ادامه داد: تولید صنایع دستی دریایی در چابهار توسط بومیان و ساحل نشینان منطقه انجام می‌شود و زمینه اشتغال آنان از این طریق فراهم می شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار با اشاره به استقبال مردم از صنایع دستی در سالهای اخیر افزود: این استقبال سبب امیدواری به این حوزه شد تا کیفیت خدمات بهتر شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار ایجاد اشتغال به وسیله فعال کردن کارگاه های صنایع دستی است، ادامه داد: این تسهیلات به صنعتگران فعال و صنعتگرانی که قصد ایجاد اشتغال کارگاه های صنایع دستی را دارند پرداخت می‌شود.

بلوچ زاده تصریح کرد: توسعه و سرمایه‌گذاری در صنایع دستی همواره به عنوان یکی از راه‌های ارزان و مناسب برای اشتغال‌زایی مطرح بوده است و اشتغال به صنایع دستی نیاز به هزینه و مکان ویژه ندارد و افراد می‌توانند در هرشرایطی به تولید آن بپردازند.

وی گفت: مهمترین و معروف‌ترین صنایع دستی دریایی این شهرستان که از صدف ساخته می‌شود به طوری که بیش از 70 نوع وسایل صدفی و همچنین معرق صدف توسط هنرمندان زن و مرد این منطقه تولید و در بازار این شهر به فروش می‌رسد.

به گفته وی، ازاین صدف ها انواع تابلو، مجسمه و اشیاء گوناگون تولیدشود و مواد اولیه مصرفی شامل پوسته حلزون‌ها، صدف‌ها، استخوان ماهی، گوش ماهی و مرجان می‌باشد.    
 
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار با بیان اینکه ظرفیت‌های گردشگری طبیعی چابهار و کنارک و در مجموع شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان بی نظیر است، خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها منجر به ایجاد هزاران شغل مستقیم و غیر مستقیم می‌شود.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۶۸۱۹


ارسال