در راستای تغییر الگوی کشت؛

شبدر و علوفه جایگزین کشت برنج شد/ برداشت سالانه 2275 تن شلتوک در سیستان وبلوچستان

8 آبان 1398 ساعت 11:05

با ممنوعیت کشت برنج در برخی از نقاط کشور توسط جهاد کشاورزی، برخی از کشاورزان در سیستان و بلوچستان کاشت شبدر و علوفه را جایگزین کشت برنج کردند تا حاصلخیزی زمین هایشان از بین نرود.


به گزارش عصرهامون، با ممنوعیت کشت برنج در برخی از نقاط کشور توسط جهاد کشاورزی، سیستان و بلوچستان از این قاعده مستثنی نبود به گونه ای که با کمبود آب در این خطه از کشور همه ساله شاهد کاهش و البته حذف کاشت برنج توسط برخی از کشاورزان در اقصی نقاط مختلف هستیم.

در این راستا اگر چه برخی از کشاورزان همچنان به کاشت برنج در اراضی کشاورزی خود مشغول هستند اما عده کثیری از آنان کاشت شبدر و علوفه را جایگزین کشت برنج کردند تا حاصلخیزی زمین هایشان از بین نرود.

غلام حیدر زورقی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان در این خصوص به خبرنگار عصرهامون گفت: در راستای تغییر الگوی کشت این سطح کاهش چشمگیر داشته است چرا که سازمان جهاد کشاورزی برای توسعه کشت برنج را توصیه نمی کند.

وی بیان کرد: هم اکنون در شهرهای قصرقند، ایرانشهر، خاش  این محصول کشت می شود به گونه ای که سطح زیر کشت برنج که سالیان گذشته بیش از 3 هزار هکتار بوده اکنون به 650 هکتار رسیده است.

زورقی ادامه داد: از این سطح زیر کشت در مجموع سالانه 2 هزار و 275 تن شلتوک تولید می شود.
 
انتهای پیام/


کد مطلب: 117008

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/117008/شبدر-علوفه-جایگزین-کشت-برنج-برداشت-سالانه-2275-تن-شلتوک-سیستان-وبلوچستان

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/